Witamy
Jesteśmy niezależnym, chrześcijańskim Zborem Badaczy Pisma Świętego, wspierającym działania rozmaitych ruchów, wyznań i kościołów – na ile rozumiemy, że są one zgodne z celami i sposobami działania Boga, przedstawionymi w Biblii.
Serdecznie zapraszamy do poznania naszej społeczności Zborowej
Nasze spotkania (kazania lub wykłady, badania literatury Biblijnej, nabożeństwa uwielbienia i pieśni, zebrania świadectw, oraz wspólne modlitwy, czytanie i rozmowy na temat rozmaitych fragmentów Pisma Świętego) realizujemy głównie online za pomocą platformy Zoom (choć, jeśli ktoś jest w Bielawie, może przyjść do mieszkania prywatnego, z którego jest prowadzona transmisja – zapraszamy do kontaktu >>).
Link do zebrań (czynny w niedziele od około 10:00 do około 13:00 oraz w tygodniu, czwartki lub piątki [jeśli w czwartek nie było zebrania] od około 19:00 do około 20:30): https://us02web.zoom.us/j/88640708474?pwd=L3BqbUEvVkN3bk5oRVhUUFNlWWwxZz09
„(…) Dowiadujemy się też, że Jahwe, który pierwotnie sam posiadał nieśmiertelność, wielce wywyższył swego Syna, naszego Pana Jezusa do tej samej nieśmiertelnej natury. (…) A zatem od zmartwychwstania Pana Jezusa dwie istoty są nieśmiertelne. Taka sama propozycja została uczyniona Oblubienicy Baranka wybieranej w Wieku Ewangelii – jak wielce zdumiewająca to łaska. Jednak nie wszyscy z tego licznego grona, którzy z nazwy należeli do Kościoła, zyskali tę wielką nagrodę. Otrzymało ją jedynie “Maluczkie Stadko” zwycięzców, biegnących tak, by ją otrzymać, i postępujących ściśle śladami Mistrza. Byli to ci, którzy, jak On, chodzili wąską drogą ofiary aż do śmierci. Gdy się narodzili w zmartwychwstaniu, otrzymali boską naturę i kształt. Ta nieśmiertelność, czyli niezależna, istniejąca sama z siebie boska natura, jest owym życiem, do którego wiodła wąska droga. (…)” – Czytaj więcej >>
Nowe odcinki poszczególnych serii zamieszczamy najpierw na: https://www.facebook.com/zborbielawa/
Uwaga: w związku z odgórnym ograniczeniem ilości pozycji w menu, w górnym menu znajdują się linki tylko do spisów treści poszczególnych serii i podobne.
Najnowsze wpisy na stronie:
- 02.06.2023 | Poddać się Bożemu kierownictwu | Seria: Psalm 25 (Wybawienie od wrogów)
Podczas tych rozważań zastanowiliśmy się nad wersetem poświęconym literze ה (He): „(5) Spraw, bym kroczył w Twej prawdzie i pouczaj mnie, Tyś bowiem Bóg mój i Zbawca (…)” – sprawdzając, czy symboliczne znaczenia tej litery są obecne w tym wersecie, i jak one rozszerzają zakres myśli tego wersetu. A ponadto zastanawialiśmy się nad poszczególnymi myślami – czym się różni ta prośba o kierownictwo od prośby z poprzedniego wersetu, w jaki sposób Bóg to sprawia, jaka jest w tym powinność człowieka, na co jest położony nacisk w odwołaniu się do Boga w tym wersecie, czemu Bóg jest tu nazwany Zbawcą, i czy nie sprzeciwia się to temu, że Jezus jest Zbawcą? I jak to wszystko ma się do myśli przewodniej tego całego Psalmu. - 02.06.2023 | Streszczenie ogólnych uwag o Wielkiej Kompanii | Seria: Rozmaite artykuły
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 31.05.2023 | Posłannictwo Kościoła (3): odłączać się od niepokutujących. Cz. 5 – „żebyście z takim nawet nie jadali” | Seria: Co ludzie wiedzieli na temat ewangelii od stworzenia świata?
Rozważaliśmy 1 Koryntian rozdział 5 wersety 9-11: „(9) Napisałem wam w liście, abyście nie przestawali z wszetecznikami; (10) Ale nie miałem na myśli wszeteczników tego świata albo chciwców czy grabieżców, czy bałwochwalców, bo inaczej musielibyście wyjść z tego świata. (11) Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który się mieni bratem, a jest wszetecznikiem lub chciwcem, lub bałwochwalcą, lub oszczercą, lub pijakiem, lub grabieżcą, żebyście z takim nawet nie jadali.” – zastanawiając się czemu z takimi nawet nie jadać, na czym polega także symboliczne jedzenie, kim są symboliczni wszetecznicy/cudzołożnicy, chciwcy, grabieżcy, bałwochwalcy, itd. Czym jest „ten świat”, czemu należy unikać tylko tych, którzy twierdzą, że są braćmi choć mają takie cechy, a innych, choć je mają – nie trzeba unikać? Jak to jest, że „procedura” usuwania złego z ewangelii Mateusza rozdziału 18 wydaje się stać w sprzeczności z tym, co mówi apostoł? Trochę porozmawialiśmy także o obmowie i kilku innych kwestiach. - 31.05.2023 | Okres żęcia? cz.7: „…a jak było za dni Noego, tak będzie z obecnością Syna Człowieczego” | Seria: Etapy powrotu Jezusa
Akapit 7. Pytanie 1) Jakie pierwsze porównanie jest uczynione w Łuk. 17:26-27 i Mat. 24:37-39?
2) Jaki moment czasowy jest podkreślony w tym pierwszym porównaniu? - 30.05.2023 | Jubileusz odnowy | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Nowe Przymierze Izraela | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Pascha pierworodnych | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Naród wybrany – jego szabat i jubileusz | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Wielki Dzień Pojednania | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Czy chrześcijanie i Żydzi powinni dążyć do zjednoczenia? | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Czy Żydzi muszą stać się chrześcijanami żeby powrócić do Boskiej łaski? | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Syjonizm to Boskie wezwanie | Seria: „Wybrany lud Boży”
Uzupełnione wersje audio wszystkich części tej serii. - 30.05.2023 | Arthur Ryppa – „Niektóre miejsca związane z Jezusem (dziś: Betlejem i Nazaret)” | Seria: Mówcy przyjezdni
Fragment: „(…) Kiedy zwiedzaliśmy jakieś miejsce historyczne, to kazała otwierać nam Biblię i myśmy czytali daną historię, dany opis w którym Pan Jezus przebywał, przemawiał – czy nawet ze Starego Testamentu jakieś teksty, i zaczęło to dla mnie – po prostu – jakoś ożywać. Te miejsca, to co ja w Biblii czytam – zauważyłem, że to ma jakiś związek z rzeczywistością. Było to dla mnie bardzo ciekawe przeżycie, i powiem szczerze, że to trwa do tej pory – i kiedy ja czytam np. ewangelie, i sytuacje jakie tam są opisane – te opisy, to one nie są dla mnie jakimiś takimi tylko suchymi relacjami, jakimiś historycznymi sprawozdaniami – że one gdzieś są bardzo, bardzo daleko ode mnie, coś co nie można sobie wyobrazić, co jest po części obce – bo jednak ta kultura jest inna niż nasza. Dlatego pragnieniem moim w tym temacie, którym chciałbym się z braterstwem podzielić, byśmy przynajmniej dwa miejsca, które są związane z Panem Jezusem dzisiaj omówili – i okazuje się, że one są realne, są nam bliskie (…)” - 30.05.2023 | Arthur Ryppa – „Przypowieść o uczcie weselnej” | Seria: Mówcy przyjezdni
Wykład na podstawie ewangelii Mateusza rozdziału 22 wersetów 1-14 - 29.05.2023 | Posłannictwo Kościoła (3): odłączać się od niepokutujących. Cz. 4 – „usuńcie złego spośród was samych” | Seria: Co ludzie wiedzieli na temat ewangelii od stworzenia świata?
Rozważaliśmy ostatnią część 1 Koryntian rozdziału 5 wersetów 1-5, 13: „(13) Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych” – zastanawiając się nad tym czym jest owo „zewnątrz”; na zewnątrz czego ono jest; czemu jest takie napomnienie i czemu dotyczy „siebie samych”; z jakich powodów miało być owo usuwanie – w tym symbolicznych (czym jest kwas, jak działa, jakie są tego konsekwencje; w jaki sposób stracić najmniej „ciasta” pozbywając się go; na czym polega symboliczne łakomstwo), i jakie są niektóre konsekwencje postępowania takiego lub innego zarówno dla jednostek jak i dla zborów. - 10.05.2023 | Rocznik 1973 (numery 266-271) | Seria: Teraźniejsza Prawda
Uzupełnione archiwalne artykuły z Teraźniejszej Prawdy z roku 1973 w wersji tekstowej oraz PDF. - 30.04.2023 | Podróż Pawła przez Azję Mniejszą (rozdział 16 wersety 6-10) | Seria: ‚Dzieje Apostolskie spisane wierszem’
Opis Bożego wpływu na apostołów by głosili ewangelię tam, gdzie On wiedział, że zostanie ona odpowiednio przyjęta.
Niektóre inne dostępne serie:
Dlaczego kochający Bóg dozwolił na zło?
Dlaczego Bóg zezwolił na obecne panowanie zła? Dlaczego pozwolił Szatanowi kusić Adama i Ewę? Czy nie mógł zapobiec upadkowi człowieka?
Więcej…
Powiedzenie, że „Bóg jest miłością”, choć jest prawdziwe, nie wyczerpuje tematu, tak samo jak nie czyni tego powiedzenie „Fryderyk Szopen był kompozytorem”
Więcej…
Bóg oznajmia nam w Biblii, że ma wyraźnie określony cel i że systematycznie i skutecznie realizuje go zgodnie ze swym planem, w trakcie kolejnych okresów czasu.
Więcej…
„Choćbym mówił językami ludzkimi i anielskimi (…) a miłości bym nie miał, nic mi to nie pomoże”. Miłość – najlepiej można ją zrozumieć rozważając efekty jej działania.
Więcej…
Artykuły nie łączące się wspólnie w żadną serię tematyczną, omawiające pojedyncze wersety, lub tematy Biblijne
Więcej…
Biblia, oprócz tego, że jest Słowem Bożym, zawierającym prawdę o Bogu, człowieku, planie zbawienia i wielu innych wzniosłych sprawach, jest także literaturą.
Więcej…
W czasie dozwolenia na zło Bóg wielokrotnie wyrażał zamiar wysłania wybawiciela dla ludzkości, jednak przez cztery tysiące lat pozostawało tajemnicą KTO miał nim być…
Więcej…
Zakończenie ‚obecnego złego świata’
W Biblii obecne są dwa rodzaje tekstów – jedne uczą, że niebo i ziemia będą trwać wiecznie, a drugie – że zostaną one zniszczone. Jak je zharmonizować?
Więcej…
Rozważania odnośnie czternastu różnic w wynikach/efektach jakie powoduje w nas pycha a jakie pokora
Więcej…
Pod względem kompozycji Biblia posiada niezwykłą cechę: liczba 7 jest obecna w sumie liter biblijnych zdań, akapitów, części, podziałów i ksiąg – w całości i wszystkich jej spójnych fragmentach.
Więcej…