Dla młodych czytelników

RUTA I NOEMI

"... gdziekolwiek pójdziesz, z tobą pójdę, a gdziekolwiek mieszkać będziesz, z tobą mieszkać będę; lud twój lud mój, a Bóg twój Bóg mój" - RUTY 1:16

NOEMI BYŁA W MOABIE OSAMOTNIONA. Jej mąż Elimelech umarł dziesięć lat wcześniej, a teraz umarli obaj jej synowie. Pozostały jedynie jej dwie synowe, Ruta i Orfa.

    Noemi i Elimelech przybyli do Moabu wraz ze swoimi dwoma młodymi synami wiele lat temu, uciekając przed głodem w ich własnym kraju, Izraelu.

    A teraz, kiedy Noemi usłyszała, że znów w Izraelu jest żywność, postanowiła udać się w podróż powrotną do Betlejem, swojego rodzinnego miasta, gdzie powtórnie byłaby ze swoim narodem.

Z tobą wrócimy!

    kiedy Noemi przygotowała się do wyjścia, przybyły Ruta i Orfa, mówiąc że pójdą razem z nią i wszystkie udały się w drogę do Betlejem. Jednak Noemi namawiała w drodze dziewczyny, aby wróciły do domu. One urodziły się w Moabie i mogły ponownie wyjść za mąż.

    Ostatecznie Orfa dała się namówić do powrotu, ale Ruta odmówiła rozdzielenia się z Noemi. Płakała, aż ją ubłagała, okazując jak bardzo kocha swoją teściową, obstając przy tym, że chce zostać z nią na zawsze. Poświęcenie Ruty przekonało Noemi i razem kontynuowały swoją podróż.

Żniwo jęczmienne

    W Betlejem właśnie rozpoczęło się żniwo jęczmienne. Obie niewiasty zatrzymały się w mieście, ale były bardzo biedne, więc Ruta wkrótce postanowiła pójść na pole i zbierać jęczmień za żniwiarzami. W Izraelu prawo pozwalało biednym postępować w ten sposób, a krewny Noemi miał w pobliżu farmę, na której mogła zbierać ziarno na żywność.

    Ruta pracowała ciężko przez cały ranek. Kiedy przybył Booz, właściciel ziemski, zapytał swoich pracowników: "Czyjaż to dzieweczka?" Gdy usłyszał, że przybyła z Moabu razem z Noemi, powiedział Rucie, aby została i nazbierała tyle ziarna, ile potrzebuje, a ona podziękowała mu za jego wspaniałomyślność.

Noemi ma pomysł

    Teściowa Ruty była bardzo zadowolona, kiedy dowiedziała się, jaki łaskawy był Booz. Po żniwach miała się odbyć w jego stodole uczta i Noemi powiedziała Rucie, aby ubrała się w najlepsze szaty, poszła do Booza pod koniec uczty i spytała, czy zechciałby kupić ziemię należącą do Elimelecha. To oznaczałoby, że mógłby prawnie poślubić Rutę.

    Ruta zrobiła tak, jak powiedziała jej Noemi i Booz chciał poślubić Rutę, jednak pierwszeństwo wyboru miał bliższy krewny. Następnego dnia Booz zapytał tego krewnego przy świadkach, czy chciałby kupić pole Elimelecha i poślubić Rutę. Ponieważ ten mężczyzna miał już rodzinę, zgodził się, aby Booz mógł kupić tę ziemię zamiast niego.

    Noemi była bardzo szczęśliwa tego dnia, kiedy Booz poślubił Rutę, która została ciepło przyjęta do rodziny, a jeszcze szczęśliwsza, kiedy Ruta urodziła syna, który miał zająć ważne miejsce w historii Biblii.

    Tę historię możesz przeczytać w Księdze Ruty 1:1-4:22. Czy możesz podać imię wielkiego wnuka Ruty? Przeczytaj rozdz. 4, werset 17. Ta historia pokazuje nam, jaką wagę przykłada Bóg do naszej wierności i lojalności jeden do drugiego i do Niego.

SB ’04,96; BS ’04,96 [UK].