DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW

Syn rolnika, który został wojownikiem

PAN z tobą, odważny i silny człowieku! Księga Sędziów 6:12 (Biblia Dobrych Wieści)

    Młody Gedeon pozostawał w ukryciu, młócąc zboże w gospodarstwie ojca. Madianici, Amorejczycy i inne okoliczne plemiona ciągle grabiły Izraelitów i kradły ich bydło, nie pozostawiając im nic do jedzenia. Izrael był bezsilny wobec tak wielu wrogów i niektórzy z nich ukrywali się w górskich jaskiniach i grotach.

    Wołali do Boga o pomoc, lecz On posłał do nich proroka z surowym upomnieniem: "Wyzwoliłem was z ręki Egipcjan i od ludów, z którymi walczyliście w tej ziemi. I powiedziałem wam, jam Pan, Bóg wasz, nie czcijcie bogów amorejskich, ale mnie nie usłuchaliście." I dlatego Bóg dozwolił, aby wrogowie nękali Izraela.

    Lecz Pan zlitował się nad nimi i zamierzał znowu przyjść im z pomocą, wybierając syna rolnika w celu uwolnienia kraju od grabieżców. Gedeon przestraszył się, gdy pewnego rana usłyszał nieznajomy głos wołający go i był zdziwiony słowami tego mężczyzny: "Pan z tobą, mężu waleczny. Idź z wielką twoją mocą, a wybawisz Izraela z ręki Madianitów. Ja cię posyłam!" Mężu waleczny?

Gedeon nie mógł w to uwierzyć

    "Lecz, Panie, jak ja mogę wybawić Izraela? Lud mój jest ubogi, a ja jestem najmniej ważnym członkiem mej rodziny."

    Nieznajomy odpowiedział: "Możesz tego dokonać, ponieważ Ja będę z tobą, a ja jestem Panem. Pokonasz Madianitów tak łatwo, jak gdyby byli jednym człowiekiem."

    Gedeon prawie nie mógł uwierzyć, że Bóg prosił go o zrobienie takiej rzeczy i poprosił o dowód. "Jeśli wieczorem położę runo na ziemi, a rano runo będzie mokre, lecz ziemia sucha, wtedy będę wiedział, że Ty naprawdę przyjdziesz mi z pomocą. I właśnie tak się stało - następnego ranka wycisnął z runa pełną czaszę wody." Wciąż potrzebując zachęty, następnej nocy poprosił, aby runo pozostało suche, a ziemia wokół mokra. I tak się stało.

Ilu żołnierzy było potrzebnych?

    Ponad 30 000 mężczyzn zgłosiło się do armii Gedeona, który był zaskoczony, gdy Bóg powiedział, że to za dużo. Zatem Gedeon rzekł do mężczyzn: "Jeśli ktoś z was lęka się walki - niech idzie do domu." Wielu spakowało swój ekwipunek i odeszło, a pozostało tylko 10 000 ludzi.

    "To wciąż zbyt dużo", powiedział Bóg do Gedeona. "Weź ich wszystkich nad wodę i powiedz, żeby się napili. Niektórzy uklękną i przyłożą usta do wody, lecz inni będą nabierać wodę do rąk, aby pić. Podziel ich na dwie grupy." Gedeon był posłuszny i oddzielił 300 mężczyzn, którzy nabierali wodę do rąk. "Ja pokonam waszych wrogów przez tych 300", powiedział Bóg. "Pozostałych poślij do domu."

Z Bogiem wszystkie rzeczy są możliwe

    Bóg użył Gedeona i tych 300 mężczyzn, aby odnieśli zwycięstwo nad swymi wrogami. Ich taktyka była pomysłowa i niezwykła. Każdy mężczyzna niósł trąbę i gliniany dzban z płonącą pochodnią wewnątrz. Około północy oni cicho otoczyli obóz wroga i na znak Gedeona wszyscy zaczęli głośno dąć w trąby i rozbijać dzbany - pochodnie płonęły w ciemnościach, a oni krzyczeli: "Miecz PAŃSKI i Gedeona!"

    Panika w obozie wroga! Madianici uciekali w popłochu i w zamieszaniu atakowali jeden drugiego. Wielu zginęło, a reszta rozpierzchła się tak daleko, jak to możliwe od dzielnego i walecznego wojownika, którego Bóg powołał, aby wyzwolił Izraela.

    Całą tę historię możesz przeczytać w księdze Sędziów, rozdziały 6 i 7. I zapamiętaj - że nie musisz być największą i najsilniejszą osobą, aby Bóg cię zauważył i dał ci coś interesującego do zrobienia.

SB ’04,32; BS '04,32 [UK].