Dla młodych czytelników

JAK NAAMAN ZOSTAŁ ULECZONY

"Idź i umyj się siedem razy w rzece Jordan. A będzie przywrócone zdrowie twojej skórze i będziesz oczyszczony." - 2 Królewska 5:10

NAAMAN, NACZELNY WÓDZ armii syryjskiej, odważny żołnierz, ceniony przez króla, szanowany przez swych ludzi, odnosił zwycięstwa w licznych walkach przeciw Izraelowi. Lecz cierpiał na poważną chorobę skóry - trąd - którego nikt nie był w stanie uleczyć.

    Syryjskie oddziały najechały na Izrael. Oni pojmali izraelską dziewczynkę i dali Naamanowi, który wziął ją do domu jako służącą dla swej żony. Pewnego dnia dziewczynka powiedziała do swej pani: "chciałabym, aby mój pan poszedł do proroka w Izraelu. On uzdrowiłby go z trądu!"

    Zatem Naaman poprosił króla o pozwolenie by pojechać i odnaleźć proroka. Król zgodził się, napisał list do króla izraelskiego, i Naaman wyruszył zabierając ze sobą prezenty w postaci złota, srebra i kosztownych szat. Kiedy król izraelski przeczytał list, rozdarł swe szaty, okazując w ten sposób zmartwienie. Podejrzewał, że to podstęp. "Czy ja jestem Bogiem, żebym mógł zabrać czy dać życie? To jest pretekst do kolejnego najazdu."

    Lecz kiedy prorok Elizeusz usłyszał o niedoli króla, posłał do niego wiadomość: "Powiedz Naamanowi, aby przyszedł do mnie. Niech się dowie, że jest prorok w Izraelu." Naaman przybył ze swymi końmi i powozami do domu Elizeusza, który kazał mu czekać i wydawało się, że ignorował ważnego gościa. On posłał swego sługę, aby powiedział: "Umyj się siedem razy w rzece Jordan."

    Naaman był zły i wyruszył w powrotną drogę. Oczekiwał, że wydarzy się coś cudownego. Umyć się w rzece Jordan? Lepsze rzeki były w Syrii. Na pewno mógł się umyć w jednej z nich! Lecz jego słudzy przekonywali go: "Gdyby Elizeusz prosił cię, abyś zrobił coś wielkiego, byłbyś mu posłuszny. Dlaczego nie uczynisz tak prostej rzeczy - nie umyjesz się, abyś był czysty?"

    Pod wpływem namowy Naaman poszedł do rzeki Jordan, umył się siedem razy, i - wielka radość! - jego skóra została uleczona i stała się gładka niczym skóra małego dziecka. Wrócił do Elizeusza, mówiąc: "Teraz wiem na pewno, że jest tylko jeden Bóg - Bóg Izraela." Elizeusz odmówił przyjęcia jakichkolwiek prezentów od Naamana i wysłał go do Syrii, błogosławiąc mu.

    * Możecie przeczytać sobie tę historię w 2 Królewskiej 5.

    * Co Naaman zabrał z powrotem do Syrii?

    * Dlaczego to zabrał?

    * Odszukaj dlaczego sługa Elizeusza został dotknięty trądem.

SB ’04,112; BS ’04,112 [UK].