Dla młodych czytelników

Pierwsi naśladowcy Jezusa

"Od tego czasu ludzi łowić będziesz" - Ew. Łukasza 5:10 -

JEZUS ZACZĄŁ UCZYĆ dobrych wieści o Królestwie Bożym w mieście Kapernaum, u wybrzeża Jeziora Galilejskiego. Ludzie chętnie Go słuchali, a wielu chorych przychodziło do Niego, aby ich uzdrowił. Wkrótce zaczęły Go otaczać tłumy, nie chcąc uronić ani jednego słowa z tego, co ten wspaniały nauczyciel miał im do powiedzenia. Wielu nie chciało, aby Jezus opuścił te tereny, lecz On wyjaśnił im, że musi opowiadać dobre wieści także ludziom mieszkającym w innych miastach.

    Pewnego ranka, kiedy Jezus przemawiał do ludzi przy brzegu Jeziora Galilejskiego, zebrał się wielki tłum ludzi i napierał na Niego coraz bardziej, tak że Jezus poczuł się skrępowany. Niedaleko były dwie łodzie należące do czterech przyjaciół - do Szymona i jego brata Andrzeja oraz Jakuba i jego brata Jana. Jezus skinął na Szymona, aby doprowadził swoją łódź do brzegu, wszedł na nią i poprosił, aby odpłynęli kawałek od brzegu, gdzie wszyscy ludzie mogli Go widzieć i wyraźnie Go słyszeć. Tak więc nauczał ich z łodzi kołysanej przez poranną bryzę.

Zdumiewający połów

    Kiedy Jezus skończył przemawiać, powiedział Szymonowi i Andrzejowi aby odpłynęli łodzią na głębszą wodę i spuścili sieci, by łowić ryby. "Przez całą noc łowiliśmy i nic nie złowiliśmy", odpowiedział Szymon. Jednak zgodził się spróbować jeszcze raz i wkrótce gdy zanurzyli sieci, złapali tak wiele ryb, iż wydawało się, że sieci się zerwą. Oni zawołali Jakuba i Jana, aby podpłynęli drugą łodzią, po czym obie łodzie zostały napełnione rybami. Wyobraźmy sobie zdumienie towarzyszy z powodu tak wielkiego połowu!

    Lecz Szymon był również bardzo pokorny. On uklęknął przed Jezusem i powiedział "Idź ode mnie, Panie, jestem zbyt grzeszny, aby być w twoim towarzystwie!" Jezus powiedział mu, aby się nie bał i poprosił czterech przyjaciół, by poszli z Nim i stali się Jego pomocnikami. "Od tego czasu", powiedział, "ludzi łowić będziesz."

    Szymon i Andrzej oraz Jan i Jakub bardzo szybko pozostawili swoje zajęcie łowienia ryb i poszli za Jezusem, aby pracować dla Niego - gromadząc ludzi do Królestwa Bożego.

    Tę historię możesz przeczytać w Ew. Łukasza 5:1-11.
Później Jezus wybrał małą grupę zwolenników, aby byli Jego szczególnymi pomocnikami - przeczytaj Ew. Łukasza 6:12-16.
Znajdź ilu specjalnych pomocników wybrał Jezus.
Jakie były ich imiona?

SB ’04,160; BS ’04,144 [UK].