Dla młodych czytelników

Wysłannik Króla

"Nazwiesz imię jego Jan... on pomoże przygotować lud na przyjście Pana." - ŁUKASZ 1:13-17 -

ZACHARIASZ I ELŻBIETA, pokorne i pobożne małżeństwo mieszkające w Judei, byli lubiani i szanowani przez wszystkich przyjaciół i krewnych, lecz w ich życiu był pewien wielki smutek - starzeli się, a ich modlitwy o własne potomstwo pozostały bez odpowiedzi.

    Judea była rządzona przez Heroda, złego króla postanowionego przez Rzymian. Ludzie pragnęli króla wybranego przez Boga, który byłby mądrym władcą, a ponieważ Zachariasz i Elżbieta studiowali Pismo Święte, wiedzieli, że Bóg obiecał zesłać takiego króla.

Anioł odwiedza Zachariasza

    Zachariasz był kapłanem i regularnie, gdy przychodziła kolej na niego, spełniał swe obowiązki w Świątyni w Jeruzalem. Pewnego dnia, kiedy stał przy ołtarzu i palił kadzidło, przestraszył się, gdy zobaczył stojącego blisko anioła. "Nie bój się", powiedział anioł, "Bóg wysłuchał twoich modlitw. Ty i Elżbieta będziecie mieli syna. Nazwiesz imię jego Jan." Anioł powiedział Zachariaszowi, że jego syn będzie Boskim posłańcem, który będzie opowiadał ludziom, że przyjdzie ich obiecany król i przygotuje ich na jego przyjęcie.

Zachariasz zaniemówił

    On nie mógł uwierzyć w te zdumiewające wieści. Syn? Po tylu latach? To niemożliwy sen! A ponieważ Zachariasz wątpił w tę wiadomość, anioł oświadczył mu, iż pozostanie niemy aż do narodzin syna. Kiedy Zachariasz opuścił świątynię tamtego dnia, mógł porozumiewać się ze zgromadzonymi jedynie za pomocą znaków.

    Niedługo po tym, Elżbieta była już w ciąży i w odpowiednim czasie urodził się jej syn. Ona była bardzo szczęśliwa, a jej rodzina i przyjaciele wielce radowali się z jej powodu. Kiedy dziecko miało tydzień, odbyła się szczególna uroczystość, podczas której dziecku nadano imię.

    Każdy spodziewał się, że otrzyma imię Zachariasz po swym ojcu i wszyscy byli zaskoczeni, gdy Elżbieta nalegała, aby miał na imię Jan. Kiedy niektórzy sprzeczali się z Elżbietą, Zachariasz na piśmie wyraził swe życzenie: "Jego imię jest Jan." Zachariasz natychmiast zauważył, że znowu potrafi mówić i pierwszą rzeczą, którą uczynił było oddanie chwały i podziękowań Bogu za syna, który pewnego dnia miał się stać posłańcem, który ogłosi światu, "WASZ KRÓŁ PRZYSZEDŁ!"

- Możesz przeczytać sobie tę historię w 1 rozdziale Łukasza, wersety 5-25 i 57-66.
- Znajdź imię anioła, który ukazał się Zachariaszowi.
- Przeczytaj wersety 26-45 i znajdź imię kogoś innego, kto otrzymał wiadomość o szczególnym dziecku.
- Jak ona była spokrewniona z Elżbietą? Jak miało na imię jej dziecko?
- Znajdź wersety 67-80 i przeczytaj jak Zachariasz chwalił Boga.

SB ’04,176; BS ’04,176 [UK].