Dla młodych czytelników

Dziecię narodziło się w Betlejem

"Dziś narodził się wam Zbawiciel w mieście Dawida, którym jest Chrystus Pan" - ŁUK. 2:11 -

AUGUST, CESARZ RZYMSKI, zarządził, że wszyscy obywatele w jego imperium powinni być zarejestrowani, aby mógł być pewny, że wszyscy płacą podatki. Każdy musiał podróżować do miasta, skąd pochodziła jego rodzina, a ponieważ Józef należał do rodziny Dawida, musiał udać się do miasta Dawida, którym było Betlejem.

    Żona Józefa, Maria, wkrótce spodziewała się dziecka. Oni żyli w dość odległym mieście, w Nazarecie i podróż zajęła im około tygodnia, ponieważ podróżowali pieszo. Zabierając ze sobą osiołka, aby niósł ich bagaż, wyruszyli w drogę, a Maria pokonywała czasem niewielkie odcinki drogi na osiołku.

    Kiedy przybyli do Betlejem, było tam tak tłoczno, że nie mogli znaleźć miejsca na nocleg, aż w końcu ktoś pozwolił im zatrzymać się w stajni ze zwierzętami. To tam przyszedł na świat syn Marii. Ona dokładnie go owinęła, aby było mu ciepło i wygodnie, i położyła go na sianie w korycie na paszę dla zwierząt (zwanym żłobem).

Gdy pasterze pilnowali swych stad

    Tamtej nocy na pobliskich polach pasterze pilnowali swych owiec. Nagle pojawił się obok nich anioł i otoczyło ich olśniewające, wspaniałe światło. Oni bardzo się przestraszyli.

    "Nie bójcie się," powiedział anioł, "Mam dla was dobre wieści, które przyniosą radość każdemu. Dziś w Betlejem narodził się wasz Zbawiciel. Znajdziecie owinięte niemowlę położone w żłobie." I zaraz na niebie pojawili się aniołowie, śpiewając i chwaląc Boga.

    Gdy aniołowie zniknęli, pasterze powiedzieli do siebie: "Chodźmy! Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy to szczególne dziecię!" Oni pośpieszyli do miasta i znaleźli Marię, Józefa i niemowlę, właśnie tak, jak powiedział im anioł. Ludzie byli zdumieni, gdy pasterze opowiadali im, jak odwiedzili ich aniołowie i przynieśli im dobre wieści o dziecięciu.

    Maria zachowywała to wszystko w pamięci i starannie to rozważała. Pasterze powrócili do swych owiec, chwaląc Boga i dziękując Mu za wszystko, co ujrzeli.

    Jak miało na imię niemowlę? Możesz przeczytać ten fragment dla siebie w Ewangelii Łukasza, rozdział 2, wersety 1-21.

SB ’04,192; BS ’04,192 [UK].