Typiczny Przybytek

    BÓG przewidział, że Izraelici nie będą w stanie wypełnić Przymierza Zakonu i chociaż udzielił im szczegółowych instrukcji dotyczących Przybytku i ofiar, które miały być w nim sprawowane, jednak uczynił to jedynie w celu udzielenia nam pewnych lekcji. Przybytek, jego Dziedziniec, Świątnica i Świątnica Najświętsza, ich sprzęty, kapłani i ofiary ilustrowały najważniejsze zarysy Boskiego Planu.

    Święty Paweł informuje nas, że cielec ofiarowany za grzech w Dniu Pojednania reprezentował Jezusa w ciele. Zabicie cielca przedstawiało ofiarę Jezusa, która rozpoczęła się przy Jego chrzcie. W Swym ofiarowaniu się Jezus był także antytypicznym Najwyższym Kapłanem. Ofiarowanie kadzidła na Złotym Ołtarzu przedstawiało szczere pragnienie Jezusa, aby spełnić wolę Ojca.

    Wniesienie krwi do Świątnicy przedstawiało poświęcenie antytypicznego kapłana, zasłona symbolizowała śmierć jego woli, dzięki czemu jest on przyjmowany jako nowe stworzenie. Najwyższy Kapłan przechodzący pod drugą zasłoną przedstawiał człowieka Chrystusa Jezusa, wylewającego Swą duszę na Kalwarii, składającego w ofierze ciało, które Bóg dla Niego przygotował.

    Najwyższy Kapłan kropiący Ubłagalnię reprezentował Jezusa w niebie przedstawiającego Boskiej Sprawiedliwości najpierw Swą własną ofiarę, a następnie ofiarę Swego Kościoła. Nic nie mogło zostać uczynione z krwią kozła (Kościoła), dopóki krew cielca (Chrystusa Jezusa) nie uczyniła jej świętą i godną przyjęcia.

    Najwyższy Kapłan obmywający i ubierający się na Dziedzińcu, przedstawiał skompletowanego Chrystusa, przechodzącego ze stanu „poniżenia w ciele” do stanu chwały i mocy. Najwyższy Kapłan odziany w szaty chwały reprezentował Mesjasza upoważnionego do błogosławienia ludzkości – 2 Mojżeszowa 28:2; Filipian 3:21.

    Aaron błogosławiący lud symbolizował Mesjasza w Jego drugim przyjściu, błogosławiącego wszystkich, którzy staną się prawdziwymi Izraelitami podczas Jego Mesjańskiego Panowania. Wykrzykujący i padający na twarze lud przedstawiał uznanie końca panowania grzechu i śmierci. Ich powstanie symbolizowało zmartwychwstanie.

 

PYTANIA DO LEKCJI 36

1.* Dlaczego Bóg nakazał budowanie Przybytku?

2.* Opisz w ogólności Przybytek i to, co go otaczało. Patrz Cienie Przybytku s. 13, 14. [Skrót „CP” znaczy Cienie Przybytku.]

3. Jak duży był Dziedziniec? CP, s. 14.

4.* Jakie sprzęty były na Dziedzińcu? Z czego składał się Ołtarz? Podaj wymiary. CP, s. 15.

5. Opisz w ogólności właściwy Przybytek? CP, s. 13.

6.* Podaj wymiary Świątnicy i Świątnicy Najświętszej. CP, s. 13. Co one zawierały? CP, s. 15-18.

7. Co w ogólności reprezentował Dziedziniec, Świątnica, Świątnica Najświętsza i Miedziany Ołtarz? CP, s. 20-22. Akapit 1.

8.* Co reprezentował cielec ofiary za grzech?

9.* Co przedstawiało zabicie cielca?

10. Kto był typicznym, a kto antytypicznym Najwyższym Kapłanem?

11. Jak szczere pragnienia serca Jezusa były zilustrowane w Przybytku? Akapit 2.

12.* Co reprezentowało wniesienie krwi do Świątnicy? Akapit 3.

13.* Co reprezentowało przejście pod drugą zasłoną? CP, s. 21.

14.* Komu Jezus przedstawił Swoją ofiarę? Żydów 9:24.

15.* Czy Jezus przedstawił jakąś inną ofiarę poza Swoją własną?

16.* Jaki wpływ miała krew cielca na krew kozła? Co to reprezentowało? Akapit 4.

17.* Co reprezentował Najwyższy Kapłan w szatach chwały? Akapit 5.

18.* Kogo reprezentował Aaron wówczas, gdy błogosławił ludowi? Akapit 6.

* Pytania zaznaczone gwiazdką są przeznaczone szczególnie dla dzieci.

BS ‘12, 95; S.B. '12, 96.