Trzy drogi – szeroka, wąska, gościniec (bity trakt)

Obrazek jest podzielony na trzy części - trzy zdjęcia przedstawiające trzy drogi, pierwsza z lewej to olbrzymia i wielopasmowa autostrada, opisana jako "szeroka droga", po środku jest zdjęcie przedstawiające wąziutki przesmyk między dwoma stromymi zboczami góry, przed wejściem do którego stoi pojedyncza osoba, drogę tą ledwo widać i jest wyraźnie niebezpiecznie. Jest ona opisana jako wąska droga. Ilustracja najbardziej po prawej przedstawia natomiast brukowaną drogę w jakimś parku, jasną, dobrze wytyczoną, ocienioną drzewami i z równo rozmieszczonymi lampami i miejscami odpoczynku. Nazwa tej drogi to gościniec, bity trakt.Bardzo wielu osobom wydaje się, że Biblia mówi tylko o jednej drodze do życia – z powodu słów Jezusa z ewangelii Mateusza rozdziału 7 wersety 13 i 14:

“(13) Wchodźcie przez ciasną bramę, bo szeroka jest brama i przestronna droga, która prowadzi do zguby, i liczni są ci, którzy tędy wchodzą. (14) Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, i jakże nieliczni są ci, którzy ją znajdują!”.

Ale Biblia mówi także o innej drodze, której końcem jest życie – drodze relatywnie łatwiejszej i prostszej – Izajasza rozdział 35 wersety 8 i 9:

„(8) I będzie tam BITY TRAKT, DROGA ZWANA ŚWIĘTĄ. Nie będzie nią chodził nieczysty, a On będzie strzegł idącego i nie zbłądzą na niej nawet niemądrzy. (9) Nie będzie tam lwa, drapieżnik tam nie wstąpi, nikt go tam nie spotka. Pójdą nią natomiast odkupieni.”

Skoro Biblia mówi o istnieniu trzech dróg – z czego dwóch prowadzących do życia, to warto się nimi zainteresować. W tym szczególnie – czemu są dwie drogi do życia? Czym się od siebie różnią? Oraz jak można wejść na jedną, a jak na drugą – i jak na nich wytrwać?

 1. Wstęp
  Czemu ten temat jest interesujący?
 2. Szeroka droga prowadząca na zatracenie
  Krótki opis smutnych warunków panujących na szerokiej drodze, oraz nadziei na życie i na nieśmiertelność jakie zostały „wydobyte na jaw” przez Jezusa i apostołów.
 3. Cel wąskiej drogi (cz.1) – życie
  Krótkie zastanowienie czym właściwie jest życie i od czego zależy, czy człowiek je ma.
 4. Cel wąskiej drogi (cz.2) – boska natura, czyli nieśmiertelność
  Krótkie zastanowienie nad zaproszeniem do biegu o nagrodę uzyskania natury takiej, jaką ma Bóg – nieśmiertelności i chwały.
 5. Cel wąskiej drogi (cz.3) – śmierć
  Krótkie zastanowienie nad trudnością wąskiej drogi – że choć prowadzi do życia, to zwycięzca musi umrzeć, zanim otrzyma życie w nowej naturze.
 6. Duchowe życie dla tych, którzy wytrwali na wąskiej drodze, a co dla tych, którzy na niej nie wytrwali?
  Krótkie zastanowienie nad pomocą udzielaną by można było wytrwać na wąskiej drodze, oraz nad stanem tych, którzy mimo wszystko na niej nie wytrwali.
 7. Trzecia droga – „droga święta” (Gościniec świątobliwości)
  Krótkie zastanowienie nad trzecią z dostępnych dróg: że jest, że będzie otwarta w Tysiącleciu, że będzie łatwo dostępna i pełna pomocy by można nią było szczęśliwie dotrzeć do celu – i wreszcie o jej celu: restytucji (powrotu do doskonałości i wiecznego życia na Ziemi, utraconych przez naszych pierwszych rodziców).
 8. Nie będzie tam lwa i zwierz drapieżny nie będzie po niej chodził, tam się go nie spotka. Lecz pójdą nią wybawieni
  Kontynuacja i podsumowanie zastanawiania się nad trzecią z dostępnych dróg: że będzie ona możliwie łatwo dostępna, przystępna i zrozumiała, że jest już w trakcie przygotowywania, i że doprowadzi rzesze ludzkości do wiecznego życia na Ziemi.