CIEKAWOSTKI

    Niedawne powodzie w południowej Afryce pochłonęły ponad 70 ofiar i pozostawiły dziesiątki tysięcy ludzi bez dachu nad głową. Epidemie malarii i cholery wybuchły w Mozambiku i istnieje obawa ich wybuchu w Republice Południowej Afryki. W ciągu tylko trzech dni w południowej Botswanie spadło przynajmniej 15 cali deszczu - średnie roczne opady deszczu w regionie wynoszą zaledwie 20 cali.


    Arabia Saudyjska spodziewa się przybycia do dwóch milionów pielgrzymów na coroczną pielgrzymkę Hajj w połowie marca. Linie Lotnicze Arabii Saudyjskiej spodziewają się przewieźć ponad 600.000 pasażerów z zagranicy, co stanowi wzrost o 24 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. W poprzednich latach wiele osób zginęło w wypadkach spowodowanych przez tłum; w tym roku zostaną zastosowane szczególne środki bezpieczeństwa. Każdy muzułmanin powinien w swoim życiu odbyć przynajmniej jedną pielgrzymkę do Mekki.


    Naukowcy z 20 krajów, pracujący w ośrodku badań jądrowych Cern w Genewie, dokonali czegoś, co nazwano "Małym Wybuchem", w jego wyniku powstał nowy stan materii, który nazwano zupą "kwarkowogluonową", inaczej plazmą. Badając jej właściwości, oraz prawa jakim podlega, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak wszechświat rozwijał się podczas jednej z faz swojego powstawania. Uważają oni, iż to, że istnieją gwiazdy, galaktyki, planety i ludzie, wynika z właściwości plazmy kwarkowogluonowej. Doprowadzenie do zderzenia zjonizowanych atomów ołowiu, w celu stworzenia mikroskopowych eksplozji w temperaturze dwóch milionów stopni, dało nowe informacje. Zbadanie tego, jak nowa materia zachowuje się w wysokich temperaturach pozwoli naukowcom zrozumieć kluczowe momenty w rozwoju wszechświata.


    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, iż palenie papierosów jest częstszą przyczyną śmierci i inwalidztwa, niż jakakolwiek pojedyncza choroba. Według jej danych palenie jest przyczyną w przybliżeniu trzech i pół miliona zgonów na całym świecie każdego roku - około 7 procent wszystkich zgonów. Organizacja ta spodziewa się, iż do 2020 roku ogólnoświatowe żniwo śmierci spowodowane paleniem wzrośnie do 10 milionów - ponad 17 procent wszystkich zgonów w krajach rozwiniętych. Szacuje się, iż obecnie na świecie jest 1,1 miliarda palaczy, 800.000 z nich w krajach rozwijających się.

SB ’01,15.

Wróć do Archiwum