CIEKAWOSTKI

    Międzynarodowe wysiłki zwalczania przestępczości komputerowej są w toku. Urzędnicy, zajmujący się wdrażaniem prawa, z grupy rozwiniętych krajów G8 badają sposoby, które umożliwiłyby uporanie się z rosnącą falą przestępczości internetowej. Badane są możliwości trans-granicznej współpracy jako środka łapania internetowych przestępców. Zostaną poddane kontroli luki w prawie na całym świecie. Na przykład, prowadzący śledztwo na Filipinach w niedawnej sprawie wirusa "Love Bug" musieli opóźnić obławę, podczas gdy prokuratorzy szukali praw mogących mieć zastosowanie w tej sprawie. Rada Europy - ugrupowanie czterdziestu jeden narodów - pracuje ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Japonią i Republiką Południowej Afryki nad sporządzeniem traktatu wprowadzającego standardowe prawa przeciwko "cyberprzestępczości". Niezależnie od tych wysiłków, kilka innych krajów, między innymi Indie i Tajlandia, rozważa prawa przeciwko przestępczości komputerowej.


    Katastrofy w ubogich krajach związane z klimatem prawdopodobnie wymkną się spod kontroli, jeśli kraje rozwinięte nie podejmą działania mającego na celu uporanie się z globalnym ociepleniem. Ostrzega tak Christian Aid, kościelna organizacja rozwoju w Wielkiej Brytanii. W następnych 20-tu latach aż 75 procent ludności świata, większość z nich w ubogich krajach, może zostać zagrożona suszami lub powodziami. Organizacja ta usilnie nakłania kraje rozwinięte do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów, wywołujących efekt cieplarniany.


    W ciągu tylko jednego dnia naukowcy rozwikłali kompletny ciąg genetyczny odpornego na antybiotyki "superwirusa," Enterococcns faecium - jednej z głównych przyczyn infekcji nabytych w szpitalu. Drobnoustrój ten jest dość powszechny i zazwyczaj nieszkodliwy, lecz u wrażliwych pacjentów może wywołać śmiertelne infekcje. Naukowcy są zaniepokojeni jego zdolnością do rozwijania odporności na antybiotyki, w tym na vancomycynę, powszechnie uważaną za ostatnią linię obrony przeciwko infekcjom bakteryjnym. Zrozumienie "kodu życia" bakterii pozwoli naukowcom znaleźć nowe sposoby zwalczania tego organizmu. Dzieło to zostało wykonane z zaskakującą szybkością - nawet według najnowszych standardów. 2,8 miliona "par podstawowych" - nukleotydów, które łączą się w pary tworząc skręconą drabinę podwójnej spirali D N A - zostało ułożonych w kolejności wykorzystując w sumie tylko jednodniową zdolność produkcyjną Instytutu Wspólnego Genomu Ministerstwa Energetyki (JGI) Stanów Zjednoczonych w Kalifornii. Kod jest w dużych fragmentach, które teraz muszą zostać uporządkowane i zanalizowane, by znaleźć położenie, jak się uważa, 3000 genów.

SB ’00,39.

Wróć do Archiwum