CIEKAWOSTKI

    Rosyjski inżynier lotnictwa zaprojektował napędzane benzyną buty rozwijające prędkość przekraczającą tą rozwijaną przez biegaczy olimpijskich. Autor projektu, Roman Kunkow, jest inżynierem w Akademii Technicznej Lotnictwa w Ufa, która kiedyś przeprowadzała badania obronne dla Związku Radzieckiego, włącznie z projektowaniem myśliwców odrzutowych MIG. Kunkow twierdzi, że jego wynalazek umożliwi ludziom robienie kroków długości 13 stóp (4 metry). Buty były testowane w zeszłym miesiącu na rynku w Ufa, mieście leżącym 750 mil (1200 kilometrów) na południowy wschód od Moskwy. Test wykazał, iż noszący buty osiągali prędkość do 25 mil na godzinę (40 kilometrów na godzinę). Najszybszy biegacz olimpijski osiąga prędkość około 23 mil na godzinę (37 kilometrów na godzinę).

    Buty posiadają niewielki zbiornik paliwa, gaźnik i świecę zapłonową. Poruszane są za pomocą tłoków przymocowanych do łydki. Kiedy noszący but stawia krok, ze spodu tego szczególnego buta wypychana jest metalowa platforma, unosząca go w powietrze.


    AIDS grozi zmniejszeniem liczby ludności w niektórych państwach Afryki. Do roku 2003 gwałtowny wzrost występowania tej choroby w krajach takich jak Botswana, Południowa Afryka i Zimbabwe może doprowadzić do spadku liczby ludności. Byłby to pierwszy przypadek zmniejszania się liczby ludności krajów świata od czasu, kiedy czarna śmierć (dymienica morowa) zaatakowała Europę w 14 wieku, w wyniku której, jak się szacuje, zmarło 25 milionów ludzi. Dopiero w 16 wieku liczba ludności zaczęła powracać do poprzedniego stanu.

    Większość umierających z powodu wirusa to ludzie młodzi, co zwiększa ciężar tej choroby dla gospodarki w różnych krajach. W Republice Południowej Afryki na AIDS umiera o wiele więcej kobiet niż mężczyzn, co prowadzi do braku równowagi w populacji tego kraju. W kilku afrykańskich krajach średnia długość życia jest poniżej 40 lat i cały czas się obniża; gdyby nie skutki tej choroby, średnia długość życia wynosiłaby powyżej 50 lat.

    Eksperci ostrzegają, że epidemia w Indiach może wkrótce dorównać skali tej choroby w Afryce. Nieoficjalne szacunki podają, że liczba osób zarażonych HIV w Indli wynosi prawie pięć milionów. Problemy Indii powiększa obecny brak równowagi w stosunku liczby mężczyzn do liczby kobiet w populacji. Fundusz na rzecz ludności ONZ ostatnio skrytykował ten kraj za stosowanie praktyk zabijania płodów i niemowląt płci żeńskiej, które prowadzą do jednego z najgorszych na świecie stosunku liczby kobiet do liczby mężczyzn, obecnie 960 kobiet na 1000 mężczyzn. Chociaż jest to nielegalne, to według Funduszu rośnie liczba selektywnych aborcji płodów płci żeńskiej.

SB ’01,64; BS '00,63.

Wróć do Archiwum