CIEKAWOSTKI

    Tkanka rogówki oka została wyhodowana w laboratorium i następnie z sukcesem wszczepiona pacjentowi. Ten postęp, jak się oczekuje, da nadzieję wszystkim osobom z poważnymi uszkodzeniami, na ożywienie komórek rogówki. W badaniach prowadzonych przez Uniwersytet w Kalifornii z czternastoma pacjentami ciężko dotkniętymi chorobą wzroku, którym wszczepiono tkanki, dziesięciu odzyskało wzrok lub znaczną poprawę widzenia. Naukowcy zastosowali najnowsze techniki inżynierii biologicznej, aby wyhodować tkanki rogówki w laboratorium z niewielkiej liczby komórek pobranych z własnej rogówki pacjenta - w przypadku, gdy jedno oko było zdrowe - lub od dawcy z rodziny. Rogówka chroni oko przed urazami. Trzon komórek rozwija się w dojrzałych komórkach rogówki, które są potrzebne do wymiany starzejących się komórek lub naprawienia uszkodzonych. W niektórych poważnych uszkodzeniach - np. uszkodzeniach chemicznych - rogówka traci zdolność samo regeneracji. W takich przypadkach lekarstwem jest nowa technika.


    Fundusz, mający na celu wypłatę rekompensat ludziom zmuszanym podczas II Wojny Światowej przez reżim nazistowski do pracy niewolniczej, został formalnie utworzony podczas ceremonii w Berlinie. Niemiecki Minister Spraw Zagranicznych Joschka Fischer powiedział, że fundusz oznacza, że jego kraj stawił czoło moralnej odpowiedzialności za ofiary państwa nazistowskiego. Fundusz wartości 5 miliardów dolarów jest finansowany w równych częściach przez rząd niemiecki oraz przemysł, a odszkodowanie zostanie wypłacone setkom tysięcy Żydów, pokrzywdzonym w Europie Wschodniej, oraz byłym więźniom wojny. Ugoda nastąpiła po ponad rok trwających negocjacjach pomiędzy Niemcami, Stanami Zjednoczonymi oraz przedstawicielami ofiar. Impulsem do ustanowienia funduszu było zagrożenie amerykańskimi procesami przeciwko niemieckim spółkom, oraz groźba wyciągnięcia sankcji przeciwko firmom niemieckim, które prowadzą interesy w Stanach Zjednoczonych.


    Pakistańska drużyna piłki nożnej, która wyjechała do afgańskiego miasta Kandahar, aby rozegrać kilka meczów towarzyskich, została aresztowana za noszenie szortów. Władze Talebanu orzekły, że noszenie szortów podczas meczów gwałci islamskie przepisy dotyczące ubioru. Drużyna została aresztowana w połowie trzeciego meczu, niektórzy widzowie zostali ranni podczas paniki, jaka wybuchła. Gracze zostali również ukarani przez ogolenie głów.

SB ’01,72; BS '00,71.

Wróć do Archiwum