PÓŁBOGOWIE GRECJI I EGIPTU

    UCZENI długo zastanawiali się, co mogło być podstawą greckiej mitologii. Obecnie, rozważając niezawodne Słowo Boże, uświadamiamy sobie, że aniołowie, którzy się materializowali przed potopem, byli mitologicznymi bogami, a ich potomkowie - olbrzymi - półbogami. Ta sugestia może wywołać szereg refleksji w myślących umysłach.

    Egiptolodzy byli bardzo zdziwieni swymi odkryciami w grobowcach faraonów. W niektórych grobowcach znaleziono historyczne tabliczki wymieniające przodków faraonów, których rodowody sięgają najprawdopodobniej wstecz aż do stworzenia - do pierwszego faraona - Ada ma. Lecz te tabliczki wskazują na znacznie większą liczbę generacji niż zapis biblijny, wobec czego Egiptolodzy tracą wiarę w prawdziwość zapisu Księgi Genesis. Oni stają się wyższymi krytykami, lekceważąc opis biblijny i opierając swą wiarę na egipskich tabliczkach. Sami jednak przyznają, że tabliczki różnią się między sobą i mniej lub bardziej przeczą jedne drugim. Uznaje się, że najbardziej dokładne są TABLICZKI z ABYDOS, znalezione w grobowcu faraona Seti I, prawdopodobnie tego, który postanowił Józefa jako swego premiera i który przypuszczalnie umarł około 120 lat przed narodzeniem się Mojżesza.

    Zarzuca się tej tablicy głównie to, że nie jest tak długa jak inne. Nie mniej jednak, faraon Seti I z wielką troską przechował ją dla nas. W litej skale przebił szyb na głębokość 18 metrów. Na tym poziomie jego kamieniarze wykuli schody i tam wyryto TABLICĘ z ABYDOS. Jej dokładną kopię można obejrzeć w Muzeum Brytyjskim. To najlepsze z archiwów egipskich w pełni odpowiada zapisowi z Księgi Genesis.

    Ta lista faraonów jest krótsza niż inne, ponieważ pomija imiona bogów i półbogów. Jest to kompletny spis egipskich władców z linii czystej rasy ludzkiej, sięgający aż do Adama. Co więcej, pominięcia pojawiają się tutaj we właściwym miejscu - w czasie potopu.

 

Pytania do lekcji 20

1. Co uważa się za podstawę greckiej mitologii?

2. Kim pierwotnie byli bogowie, o których jest mowa w mitologii?

3. Kim pierwotnie byli półbogowie z mitologii?

4. Jakie światło na biblijną historię rzuciło odkrycie egipskich tablic? Akapit 1.

5. Czy wszystkie starożytne tablice zgadzają się z Biblią?

6. Czy wszystkie starożytne tablice zgadzają się ze sobą?

7. Jaki skutek wywarło to na niektóre osoby?

8. Którą z tablic uznaje się za najbardziej wiarygodną?

9. W czyim grobowcu została odkryta?

10. Kim był Seti I? W przybliżeniu, w jakim czasie żył? Akapit 2.

11. Wyjaśnij jak tabliczka z Abydos została zachowana.

12. Jak ta tabliczka potwierdza Biblię? Akapit 3.

13. Jaki powód podaje się dla widocznych pominięć w spisie?

14. Jak myślisz, dlaczego naukowcy chcą podważyć wiarygodność tej szczególnej tabliczki, która nie jest tak długa jak inne? Akapit 4.

SB ’10, 31.

Wróć do Archiwum