NIESZCZĘŚCIA HIOBA I RESTYTUCJA

    Historia Hioba, współczesnego Abrahamowi i Melchizedekowi, cieszy się dużym zainteresowaniem badaczy Biblii. Interesują nas nie tylko fakty, lecz także ich typiczne znaczenie, dowiadujemy się bowiem, że doświadczenia Hioba przedstawiają upadek i ponowne powstanie ludzkości.

    Hiob był zamożny, szanowany i cieszył się powodzeniem. Nagle spadły na niego nieszczęścia. Huragan uderzył w dom, w którym jego synowie i córki bawili się na przyjęciu urodzinowym. Wszyscy zginęli. Potem Hiob stracił swe owce, osły, woły, wielbłądy i trzodę. Wskutek zmartwień Hiob stracił zdrowie i jego ciało od głowy aż po stopy pokryły wrzody. Następnie stracił przyjaciół, którzy oświadczyli, że to wszystko oznacza całkowite odrzucenie go przez Boga. Ostatecznie jego żona zwróciła się przeciw niemu i powiedziała: "Złorzecz Bogu i umrzyj!". Biedny Hiob pragnął tego samego i modlił się: "Obyś mię w grobie ukrył i utaił, ażby się uciszył gniew Twój, abyś mi zamierzył kres, kiedy chcesz wspomnieć na mnie" (Hioba 14:13)! To proroctwo wypełnił Mesjasz.

    Utrata zdrowia, wpływu, przyjaciół i bogactw była dla Hioba wartościową lekcją. Podobnie i biedna ludzkość uczy się, jak ważne jest odczuwanie potrzeby Boskiej opieki.

    Pod Boską opatrznością Hiob odzyskał swe posiadłości. Ponownie urodziło mu sie tyle dzieci, ile miał wcześniej, otrzymał dwa razy więcej wołów, owiec, wielbłądów i osłów. Badacze Biblii twierdzą, że zgodnie z Biblią to samo ostatecznie spotka ludzkość; że przekleństwo grzechu i śmierci zostanie usunięte - że w jego miejsce Boskie błogosławieństwo będzie spływać na ludzką rodzinę przez tysiąc lat, ponownie udzielając życia wszystkim, którzy zstąpili do stanu śmierci i pomnażając ziemskie błogosławieństwa więcej niż dwukrotnie. Ta lekcja została także zilustrowana w żydowskim roku jubileuszowym, podczas którego umarzano wszystkie długi, a ludzie powracali do swych pierwotnych posiadłości (3 Moj. 25:13). To symbolizowało okres, który nazywany jest "czasem naprawienia wszystkich rzeczy" (Dz.Ap. 3:19-23).

 

Pytania do Lekcji 26

1. *Kim był Hiob?

2. *Jakie inne biblijne postacie żyły w tym czasie? Akapit 1.

3. *Opowiedz o posiadłościach Hioba. Jak dużo synów, córek, owiec itd. miał Hiob?

4. *Jakie nieszczęścia najpierw spadły na Hioba? Hioba 1:13-19. Co zrobił Hiob?

5. Wyjaśnij, kto spowodował nieszczęścia Hioba i co było tego przyczyną.

6. *Jakie następne nieszczęście zostało dozwolone? Hioba 2:1-8.

7. *Czy Hiob złorzeczył Bogu lub zgrzeszył w tym nieszczęściu? Hioba 2:9,10.

8. *Kto przyszedł pocieszyć Hioba i jak dużo pocieszenia mu dali?

9. *Jak żona pocieszała Hioba? Hioba 2:9.

10. *Jaka była modlitwa Hioba po wszystkich jego kłopotach? Hioba 14:13; Akapit 2.

11. *Co to jest szeol? Gdzie on jest?

12. *Jakie lekcje można wyciągnąć z doświadczeń Hioba? Akapit 3.

13. *Czy Hiob otrzymał zapłatę za wszystkie swe cierpienia? Ile owiec, wielbłądów itd., miał wcześniej i ile zostało mu przywróconych? Hioba 42:10, 12.

14. Ile synów i córek Hiob miał wcześniej? Ile miał później? Hioba 42:13.

15. Czy Bóg wypełnił, czy też nie, stwierdzenie z Hioba 42:10? Wyjaśnij.

16. Co ilustrują te doświadczenia Hioba?

17. *Jak Dz.Ap. 3:19-21 pasują do tego obrazu?

18. Jak przedstawia to samo izraelski Rok Jubileuszowy? 3 Moj. 25:13.

19. *Jakie lekcje możemy wyciągnąć z doświadczeń Hioba?

SB '11, 31.

Wróć do Archiwum