KILKA WAŻNYCH ROCZNIC

MIESIĄC czerwiec 1997 roku był świadkiem trzech ważnych rocznic, wydarzeń, które pomogły kształtować nasz świat. Podajemy je w porządku chronologicznym.

1 CZERWCA - „DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI IZRAELA"

49 rocznica „Dnia Niepodległości Izraela" (nie mylić z powstaniem współczesnego Izraela, co miało miejsce 14 maja 1948 roku) była obchodzona w Filadelfii w USA, w niedzielę 1 czerwca, paradą i zabawą. Tematem tego wydarzenia było „Świętowanie stu lat syjonizmu".

Syjonizm przy końcu XIX wieku był dla wielu Żydów motywem do działania na rzecz niezależnej żydowskiej ojczyzny w Palestynie. „Ojciec" syjonizmu, doktor Theodore Herzl (1860-1904), węgierski dziennikarz, miał wielki wpływ na ten wysiłek. Idea doktora Herzla o niezawisłym państwie żydowskim jako jedynym rozwiązaniu tego, co wówczas było znane jako „problem żydowski", zrodziła się jako pojęcie polityczne na pierwszym Kongresie Syjonistycznym w Bazylei, w Szwajcarii, w 1897 roku.

Pastor Charles Taze Russell (1852-1916), niezależny badacz Biblii i pisarz, był wytrwały w popieraniu syjonizmu i zachęcał wielu - na piśmie i z kazalnicy - z tych pierwszych pionierów. Donosząc o tym Kongresowi, pastor Russell napisał tego samego roku:

Poparcie i obrona „Syjonizmu"

Żydowska Konferencja w sprawie syjonizmu zebrała się w Bazylei, w Szwajcarii, w dniu 30 sierpnia, by zgodnie z propozycją przedyskutować wykonalność i słuszność projektu doktora Herzla zabezpieczenia Palestyny jako narodowego domu dla rasy żydowskiej oraz wspomożenia biednych i prześladowanych w ich powrocie do ziemi swoich ojców i do dobrobytu. Telegram obwieszcza jedynie fakt, że Konferencja entuzjastycznie poparła propozycje doktora Herzla i wysłała sułtanowi Turcji telegram, gratulując mu pokoju i dobrobytu dla jego społeczeństwa w całym dominium. Język hebrajski był językiem Konwencji, co jest godną uwagi wskazówką.

Dodatkowe informacje można znaleźć w Sztandarze Biblijnym numer 115 z 1997 roku.

5 CZERWCA - WOJNA SZEŚCIODNIOWA

W 1967 roku, pod groźbą wojny ze strony Egiptu i jego sojuszników, Izrael przeprowadził wyprzedzające uderzenie na egipskie siły lotnicze, zdobywając dominację w powietrzu.

Walki w kraju skończyły się nadzwyczaj szybko, ponieważ Izrael zgniótł o wiele większe siły przeciwnika i uzyskał kontrolę nad dużymi obszarami egipskich i arabskich terytoriów. Największym triumfem Izraela było przejęcie starej Jerozolimy, miejsca pozostałości świątyni. Dla młodego narodu było to bardzo emocjonalne zwycięstwo: uroczystości religijne, polityczne i wojskowe zlały się w jedno. Jedynym niefortunnym aspektem zwycięstw Izraela było, że jako sprawujący nadzór nad nowymi terytoriami musiał teraz przejąć odpowiedzialność za tysiące Palestyńczyków, którzy wcześniej uważali się za Jordańczyków. Doprowadziło to oczywiście do skomplikowanych problemów, a kwestia żydowsko-palestyńska do dziś pozostaje nie rozwiązana.

6 CZERWCA - INWAZJA NORMANDII

W tym dniu 1944 roku rozpoczęto operację znaną jako Overlord. W tym dniu, znanym w żargonie wojskowym jako „Dniu - D", sprzymierzone siły USA, Kanady, Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów przemierzyły kanał La Manche w kierunku Francji w zmasowanym wysiłku pokonania armii niemieckich. Była to największa w historii wojen morska inwazja, składająca się z 6-ciu tysięcy pięciuset okrętów wojennych i transportowych, ochranianych przez 12.000 samolotów.

Pod ogólnym dowództwem generała Dwighta D. Eisenhowera, sprzymierzone siły prowadzone przez marszałka polowego Bernarda L. Montgomery'ego walczyły około miesiąc zanim zdołały wejść głębiej do Francji i w kierunku wschodnim na Europę. Rzeka Ren w Niemczech została przekroczona we wrześniu. Druga wojna światowa zakończyła się następnego roku: w Europie w maju (Dzień V-E), a na Pacyfiku w sierpniu (Dzień V-J).

SB ’97,54.

Wróć do Archiwum