CIEKAWOSTKI

    W republice Gruzji zespół artystów, językoznawców, teologów i księży, pracujących bez wynagrodzenia, tworzy największą na świecie Biblię. Biblia ta jest ręcznie malowana przez grupę artystów pod kierownictwem Rusudana Petwiaszwili, którego dziecięce rysunki zostały określone przez Picassa jako dzieła geniuszu. Artyści traktują swoją pracę jako ćwiczenie duchowe.

    Po ukończeniu będzie ona ważyła ponad 100 kilogramów, mając półtora metra wysokości i 70 centymetrów szerokości. Jest napisana w starożytnym języku gruzińskim. Dzieło jest w trakcie realizacji od dziesięciu lat. Do zespołu dołączyła grupa naukowców biblijnych i kaligrafów. Oczekują oni ukończenia przedsięwzięcia w ciągu kilku miesięcy. Ilustracje zostały wykonane specjalnymi nietoksycznymi farbami. Po ukończeniu Biblia będzie przechowywana w krypcie i wyjmowana tylko na specjalne nabożeństwa kościelne.


    Kamera w pigułce do połknięcia w celu pokazania zdjęć z wnętrza żołądka i jelit została stworzona przez brytyjskich naukowców. Badacze sądzą, iż pacjenci będą woleli kapsułkę od obecnej technologii endoskopowej, która wymaga wprowadzania kabla światłowodowego przez przełyk lub odbytnicę. Nowy „kapsułkowy endoskop" mierzy 11 milimetrów na 30 milimetrów, i zawiera maleńką kamerę wideo, źródło światła oraz przekaźnik zasilany trzema bateriami. Obraz z wnętrza żołądka i jelit jest przekazywany drogą radiową do urządzenia zapisującego, wielkości mniej więcej małego odtwarzacza stereofonicznego, przymocowanego do paska opasującego talię pacjenta; monitorowanie może odbywać się w czasie, gdy pacjent wykonuje swoje zwykłe codzienne czynności w domu lub w pracy. Urządzenie potrzebuje około sześciu godzin, by przejść przez układ pokarmowy pacjenta, dostarczając w tym czasie wysokiej jakości obrazy. Urządzenie przesuwa się w ciele w sposób naturalny. Pasek i odbiornik są przesyłane do szpitala do analizy.


    Prezydent Izraela Ezer Weizman, w cieniu zarzutów o oszustwo, ogłosił iż opuści urząd trzy lata przed terminem, 10 lipca tego 2000 roku. 75-letni Weizman był twórcą traktatu pokojowego Izraela z Egiptem z 1969 roku. Niechce, by jego odejście było widziane jako przyznanie się do winy, chociaż znajduje się pod naciskiem krytyków, dążących do jego odejścia. Badający sprawę, po trzymiesięcznym dochodzeniu, doszli do wniosku, iż nie istnieją wystarczające dowody, by go oskarżyć.

    Trzymiesięczne dochodzenie skupiło się na tym, czy Weizman zgłaszał władzom podatkowym duże darowizny gotówkowe, oraz czy jest winny korupcji, przyjmując je jako minister w latach osiemdziesiątych.

SB ’00,47.

Wróć do Archiwum