CIEKAWOSTKI

    Według jednego z ważniejszych raportów opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Francja przewodzi w świecie pod względem opieki zdrowotnej. Włochy zajmują drugie miejsce, a wśród pierwszych dziesięciu są Singapur, Hiszpania, Austria i Japonia. Wielka Brytania jest na 18 miejscu, a Stany Zjednoczone na 37. Ocenę oparto na ogólnym oszacowaniu opieki medycznej, włączając takie czynniki, jak dostępność ubezpieczeń zdrowotnych i środków farmakologicznych.

    Kryteria obejmowały:

  1. Ogólny poziom zdrowia ludności.
  2. Nierówność dostępu ludności do opieki zdrowotnej.
  3. Sprawność systemu opieki zdrowotnej i zadowolenie pacjenta.
  4. Rozłożenie ciężaru finansowego.

    Sondaże opinii publicznej przeprowadzane we Francji zwykle odnotowują wysoki stopień zadowolenia z poziomu opieki zdrowotnej dostępnej tam. Szpitale są zazwyczaj czyste i kompetentne, listy oczekujących są krótkie, nie brakuje także lekarzy ogólnych i specjalistów. System jest finansowany przez obowiązkowe wpłaty na ubezpieczenie. Główna krytyka systemu skupia się na tym, iż jest on zbyt kosztowny, chociaż ostatnio koszty zostały zmniejszone przez coraz większe zastosowanie tańszych, ogólnych leków, a to pomogło zredukować ogólny deficyt systemu.


    Szariat, Islamskie prawo, zostało wprowadzone w północnym stanie Kano, najludniejszym stanie Nigerii. Prawo Szariatu nakazuje odcięcie kończyny za kradzież i ukamienowanie za cudzołóstwo, chociaż te surowe kary nie zawsze są wykonywane. Sąsiadujący stan Kaduna usiłował (bez skutku) wprowadzić prawo Szariatu wcześniej w tym roku, co doprowadziło do śmiertelnych starć pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami.

    Kano ma największą liczbę muzułmanów ze wszystkich stanów Nigerii. Banki w tym stanie odnotowały wielką liczbę wycofywanych wkładów przez ludzi opuszczających stan i przemieszczających się na południe. Prezydent Nigerii, Olusegun Obasanjo, jest chrześcijaninem.

SB ’00,55.

Wróć do Archiwum