CIEKAWOSTKI

    Rzadko rozważanym czynnikiem w rozwoju kryzysu na Bliskim Wschodzie jest egzystencja i ciężkie położenie palestyńskich chrześcijan. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest to paradoks. Zanim Izrael został ustanowiony jako państwo, Palestyna była miejscem zamieszkiwanym przez Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan. W minionych dekadach populacja Zachodniego Brzegu i Gazy składała się przynajmniej z 15 procent palestyńskich chrześcijan. W ostatnich latach chrześcijańska społeczność zmniejszyła się do dwóch procent. Oszacowano, że w Izraelu i na terytoriach palestyńskich pozostało mniej niż 150000 chrześcijan. Ci chrześcijanie w przeważającej części są ortodoksyjnymi grekokatolikami, rzymskokatolikami, a w mniejszej części składają się z protestantów, chrześcijan kościoła ormiańskiego i koptyjskiego.

    Istnieje kilka powodów exodusu chrześcijan. W głównych miastach, gdzie mieszkają - w Jerozolimie, Betlejem i Ramallah - chrześcijanie są ogólnie lepiej wykształceni i żyją w większym dobrobycie niż ich muzułmańscy sąsiedzi. Wielu emigruje w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszego życia. Wielu z nich traci nadzieję z powodu ciągłej przemocy i załamania się procesu pokojowego, oraz perspektywy wychowywania dzieci w atmosferze codziennej niepewności. Wzrost islamskiej wojowniczości również jest tutaj czynnikiem, chociaż mocno kwestionowanym. Niektórzy palestyńscy badacze stanowczo zaprzeczają, że chrześcijanie opuszczają ten region z powodu strachu przed muzułmańskim ekstremizmem, ponieważ przez lata stosunki pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami ogólnie były dobre. Lecz rosnąca siła islamskich grup takich jak Harnaś, niechybnie martwi niektórych chrześcijan. Decyzja o opuszczeniu często jest bolesna. Ci, którzy emigrują, przysyłają pieniądze do swoich miast i wsi. Oni ofiarują pieniądze palestyńskim uniwersytetom, szpitalom i organizacjom dobroczynnym. Istnieje silna więź pomiędzy chrześcijańską diasporą, a tymi którzy pozostali.

    Chrześcijanie, podobnie jak Muzułmanie sprzeciwiają się ciągłej izraelskiej okupacji dużych części Zachodniego Brzegu i Gazy. Jedna z najlepiej znanych palestyńskich chrześcijanek, Hanan Ashrawi, która w audycjach radiowych często przemawia w palestyńskiej sprawie, jest poważana zarówno przez chrześcijan jak i muzułmanów za wyraźną obronę praw Palestyńczyków.

- British Broadcasting Corporation (BBC)

SB ’02,57; BS '02,57.

Wróć do Archiwum