CIEKAWOSTKI

    Urządzenie, które podłącza się do przenośnego lub komórkowego telefonu i pozwala na sprawdzenie oddychania lub rytmu serca pacjentom, zostało zaprojektowane i skonstruowane przez pracowników naukowych Laboratorium Technologii Telefonicznej w firmie Lucent, w Stanach Zjednoczonych. Urządzenie to monitoruje mikrofale transmitowane przez przenośny telefon, używając anteny i czujnika, który wychwytuje czynność oddechową i rytm serca pacjenta. Mikrofale wracają do telefonu odbite od klatki piersiowej, serca i płuc osoby używającej go, a dodatkowy moduł sczytuje te sygnały, aby wytworzyć wzór rytmu serca i oddychania. Informacja jest następnie przesyłana do zdalnego centrum monitorowania stanu zdrowia za pośrednictwem istniejącej sieci telefonicznej.

    Szacuje się, że 100 milionów osób w USA cierpi tylko na przewlekłe schorzenia takie jak choroby serca i dysfunkcje płuc. Telemedycyna, określenie nadane w wyniku wykorzystywania technik telekomunikacyjnych do diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentem, staje się bardzo dochodowym przemysłem. W Wielkiej Brytanii Premier Tony Blair obiecał podłączyć każdy gabinet lekarza pierwszego kontaktu z szerokopasmową siecią telekomunikacyjną do 2006 roku. To umożliwiłoby stawianie diagnoz na odległość podczas wideokonferencji.


    Maleńka futurystyczna kapsułka z kamerą pozwala pacjentom na wykonywanie codziennych zajęć, robiąc w tym czasie zdjęcia wewnątrz ich ciała, które pomagają lekarzom w szpitalu w postawieniu diagnozy i doborze terapii. Pigułka z kamerą, zaopatrzona w maleńkie światełka, oszczędza pacjentom badań, które czasami są uciążliwe i nieprzyjemne. Niewielka kapsułka z maleńką kolorową kamerą, połknięta przez pacjenta, potrzebuje sześć do ośmiu godzin na przejście przez cały system trawienny, podczas gdy pacjent kontynuuje wykonywanie codziennych obowiązków. Kapsułka dostarcza około 40000 obrazów i przez fale radiowe wysyła je do małego odbiornika noszonego przez pacjenta. Obrazy z odbiornika są następnie przesyłane do komputera i analizowane przez lekarza. Prowadzi się badania, aby określić w jaki sposób ta technologia i wykorzystanie kolorowych obrazów mogłoby pomóc w diagnozowaniu choroby Crohna, popularnej infekcji zapalnej jelita cienkiego.

- Wybrane z Brytyjskiego Radia (BBC)

SB ’03,94; BS ’03,92.

Wróć do Archiwum