CIEKAWOSTKI

    Kościół anglikański wprowadza radykalną rewizję swoich finansów, po ostrzeżeniach z diecezji, że one mogą znaleźć się w obliczu bankructwa. Datki parafian w czasie nabożeństw nie osiągają wystarczającego poziomu - żadna diecezja nie otrzymuje 5 procent z przeciętnych dochodów, czyli około 17 funtów na jednego członka na tydzień - 500 milionów funtów z 3,5 biliona wpływów kościoła zostało straconych w ubiegłym roku na giełdzie.

    Ponure cyfry pomagają wyjaśnić zasadność groźby ze strony niektórych bogatych kościołów ewangelickich, odmowy wpłat na fundusze diecezji, kiedy rozpatrywano kandydaturę homoseksualnego teologa Jeffreya Johna na stanowisko biskupa pomocniczego w Reading. Niektóre diecezje wstrzymały nabór i ostrzegają, że są w poważnych kłopotach, chociaż jak dotąd, tylko Londyn dopuszcza prawdopodobieństwo zamykania kościołów. W rewizji zostaną rozważone koszty biskupich pałaców i łączącej się diecezjalnej biurokracji.

- The Guardian (Strażnik)


    Kościół anglikański jest nadal nękany kontrowersjami z powodu jego amerykańskiej części, kościoła episkopalnego i mianowania przez niego jawnie homoseksualnego kapłana, Gene Robinsona, na biskupa New Hampshire. Gdy z powodu brytyjskiego prawa kanonicznego Jeffrey John wycofał swoją kandydaturę na stanowisko biskupa Reading, wiele zarzutów napływa od 80 milionów Anglikanów z różnych stron świata, szczególnie z Afryki i Azji, gdzie utrzymują się bardziej tradycyjne poglądy. Wcześniej w tym roku, biskupi w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, reprezentujący trzecią część światowej społeczności Anglikanów, zerwali więzi z kanadyjską diecezją, która zatwierdziła mianowanie homoseksualisty.

    Wielu Anglikanów wyraża obawy, że mianowanie jest przeciwne naukom Biblii i przewiduje, że to spowoduje wielki rozłam w kościele. Arcybiskup Canterbury, Doktor Rowan Williams powiedział, że mianowanie było "znaczącym ciosem,, w kościół na całym świecie, lecz jest za wcześnie by stwierdzić jaki będzie tego rezultat.

- Brytyjskie Radio (BBC)

SB ’03,103.

Wróć do Archiwum