CIEKAWOSTKI

    ŻEL OCZNY został odkryty, który może poprawić widzenie pogarszające się z wiekiem. Pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia, naukowcy amerykańscy po raz pierwszy dowiedli, że zastąpienie zawartości starzejących się soczewek małpy olejem silikonowym, może przywrócić zdolność skupiającą soczewek. Lecz ponieważ olej silikonowy ma zdolność przesiąkania, nie miał praktycznego zastosowania u ludzi. Obecnie naukowcy z australijskiego rządowego Centrum Wielonarodowej Współpracy w Badaniach nad Wzrokiem (Vision CRC) odkryli alternatywę dla oleju silikonowego. Według czasopisma New Scientist, preparat został już pomyślnie przetestowany na królikach i planuje się przetestować go na małpach, zanim będą możliwe próby na ludziach.

    Wszczepienie żelu u człowieka byłoby bardzo podobne do zabiegu usuwania katarakty, oprócz tego, że soczewki nie są usuwane. Zamiast tego, po dokonaniu małego nacięcia w rogówce, chirurg wycina maleńki otwór w kapsułce soczewki i usuwa zawartość. Wtryskiwany jest żel, który ma konsystencję gęstego oleju; wiązka promieniowania U V lub światła widzialnego przekształca go w galaretkę. Ta metoda zajmowałaby około 15 minut i byłaby proponowana jako alternatywa zabiegu dla pacjentów z kataraktą. Naukowcy z Vision CRC mają nadzieję rozpoczęcia prób na ludziach przed końcem przyszłego roku.


    Niektórzy żydowscy przywódcy w Ameryce oraz Liga Przeciwko Zniesławianiu (ADL) wyrażają swoje zarzuty przeciw nowemu filmowi z aktorem i zdobywcą Oskara, Melem Gibsonem (który też jest reżyserem filmu), który opisuje ostatnich 12 godzin z życia Jezusa, mówiąc, że film jest "niebezpieczny", ponieważ przedstawia Żydów w negatywny sposób. Niektóre z obaw ADL dotyczących filmu "Męka Pańska" (właściwy polski tytuł: "Pasja") mówią, że opisuje on żydowskie władze i żydowski "motłoch" jako wymuszające decyzję o torturach i egzekucji Jezusa, przejmując tym samym odpowiedzialność za ukrzyżowanie i że film opiera się na historycznych błędach, a głównym wśród nich jest przedstawienie żydowskiego najwyższego kapłana jako kierującego Poncjuszem Piłatem.

    Gibson wysłuchał tych obaw i nieznacznie przerobił film, aby pokazać bardziej "sympatyczne" postaci żydowskie, które nie domagają się egzekucji Jezusa; on stanowczo zaprzecza osobistemu antysemityzmowi. Jego własne religijne wierzenia są oparte na konserwatywnym tradycjonalizmie Kościoła Katolickiego, który odrzuca papieski edykt drugiego Soboru Watykańskiego, który starał się oczyścić Żydów z odpowiedzialności za śmierć Jezusa i naprawić stosunki pomiędzy Żydami i katolikami. Film, który otrzymał poparcie ze strony wysokich rangą urzędników watykańskich, został nakręcony całkowicie w języku greckim, łacińskim i aramejskim i ma wejść na ekrany w 2004 roku.

- Wybrane z Brytyjskiego Radia (BBC)

SB ’03,116.

Wróć do Archiwum