SALOMON W CAŁEJ SWEJ CHWALE (Salomon błogosławiony)

Tak jak król Dawid, który był mężem według serca Bożego, posłusznym Bogu, przedstawiał Kościół w jego ziemskich próbach, utrapieniach i zwycięstwach, tak król Salomon reprezentował Kościół uwielbiony. Podczas gdy panowanie króla Dawida obfitowało w wojny, to król Salomon nie prowadził ich w ogóle. On nie tylko był księciem pokoju, lecz także mądrym, bogatym królem, który zbudował świątynię Bogu Jehowie (1 Król. rozdział 4 werset 24; rozdział 6 werset 1; rozdział 10 wersety 4, 23 i 24).

Sława Salomona rozeszła się po całym ówczesnym cywilizowanym świecie. Królowa z Saby, która przybyła, by osobiście przekonać się o świetności króla, oświadczyła, że ani w połowie nie była jej świadoma. Jezus nawiązał do wizyty królowej z Saby, mówiąc, że przybyła z bardzo daleka, aby słuchać mądrości Salomona. Zawstydziła w ten sposób mieszkańców Palestyny, którzy nie docenili wielkiego Nauczyciela, posiadającego wybitną mądrość, przewyższającą mądrość Salomona.

Najwyraźniej, nasza ocena wartości zależy w dużym stopniu od tego, co widzimy. Dlatego też, zanim będziemy w stanie prawdziwie ocenić wartości duchowe, nasze oczy zrozumienia muszą zostać otwarte. Jezus do Swych naśladowców powiedział: „Oczy wasze błogosławione, że widzą i uszy wasze, że słyszą" - Mat. rozdział 13 werset 16.

Dziś dostrzegamy liczne niekonsekwencje z przeszłości. Dzisiaj arcybiskup kościoła rzymskokatolickiego nie mógłby skazać na spalenie Johna Oldcastla z powodu episkopalnych różnic. Nasze oczy, zarówno katolików, jak i protestantów, zostały otwarte i nadal się otwierają. Z pewnością potrzebujemy jeszcze szerszego otwarcia naszych oczu zrozumienia, abyśmy mogli dostrzec długość, szerokość, wysokośći głębokość Boskiej miłości. W obecnym czasie Bogu upodobało się otworzyć oczy tylko nielicznej klasy; mianowicie tych, którzy odwracają się od grzechu i dokonują zupełnego poświęcenia, by postępować śladami Jezusa. Ich oczy będą otwarte, aby mogli ujrzeć Króla w Jego chwale, mimo że patrzą tylko oczyma wiary, spoglądając przez teleskop Boskiego Słowa. „Patrząc jak w zwierciadle na chwałę Pana" naśladowcy Jezusa są „przemieniani z chwały w chwałę na ten obraz" - 2 Kor. rozdział 3 werset 18.

Pytania do Lekcji 44

  1. Pod jakim względem Dawid był typem Chrystusa?
  2. Kto przedstawiał Kościół uwielbiony?
  3. * Jaka była różnica pomiędzy panowaniem Dawida i Salomona?
  4. * Z jakiego powodu Salomon był sławny? Co on uczynił? Akapit 1.
  5. * Kto przybył do Salomona, by ujrzeć jego sławę? Co ta osoba powiedziała?
  6. * Czy ona daleko podróżowała, by ujrzeć Salomona? Jakie trudne pytania zadawała Salomonowi? Po ujrzeniu i wysłuchaniu Salomona, co powiedziała?
  7. * Kto był większy niż Salomon? Kto zlekceważył tego nauczyciela o wyższej mądrości? Akapit 2.
  8. Co należy uczynić, aby dokładnie ocenić duchowe sprawy?
  9. * Co Jezus powiedział do Swych naśladowców? Mat. 13:16. Akapit 3.
  10. Kto został spalony z powodu różnic religijnych? Czy możesz znaleźć coś na jego temat? Patrz Encyklopedia.
  11. Czego potrzebują zarówno katolicy jak i protestanci?
  12. * Czyje oczy Bogu upodobało się obecnie otworzyć na pełniejszą ocenę Jego Słowa i Planu?
  13. * Przez jaki teleskop mogą oni dostrzec wielkiego Króla w Jego chwale? Akapit 4.
  14. Jeśli Królestwo nie jest dla nas „urojonym snem”, jaka wiara i wiedza o tym wielkim Królu i Królestwie poprowadzi nas teraz, abyśmy czynili przygotowania do tego Królestwa?

* Pytania zaznaczone gwiazdką są przeznaczone szczególnie dla dzieci.

BS ‘14, 31

Wróć do Archiwum