ŚWIĄTYNIA PANA

Zauważyliśmy już, że Przybytek przedstawiał tymczasowe miejsce przebywania Boga wśród Izraelitów. W późniejszym czasie Przybytek został zastąpiony przez Świątynię. Tym sposobem Bóg wskazał, że kiedyś będzie zawsze przebywał ze Swym ludem.

Jak już zauważyliśmy, król Dawid przedstawiał Chrystusa podczas Wieku Ewangelii. On zebrał materiały na budowę Świątyni, lecz nie pozwolono mu na zbudowanie jej. Lekcją z tego jest, że ukończenie Boskiego zamierzenia nie miało być dokonane przez Chrystusa w ciele, lecz przez Chrystusa w chwale, reprezentowanego przez Salomona.

Świątynia Salomona była zburzona w 606 roku przed Chrystusem, lecz później król Herod, który nie był Żydem, lecz potomkiem Ezawa, zjednał sobie Żydów przez zbudowanie wielkiej Świątyni, której największa świetność przypadała na czasy Jezusa.

Te Świątynie były jedynie symbolem większej Świątyni, którą, jak oświadczają Święty Paweł i Piotr, jest Kościół. „Albowiem kościół Boży święty jest, którym wy jesteście”; „Na którym też i wy się wespół budujecie, abyście byli mieszkaniem Bożym w duchu świętym”. Święty Piotr oznajmia, że wszyscy wierni święci Boga są Królewskim Kapłaństwem, żywymi kamieniami w Świątyni Bożej, przez którą ostatecznie cały świat będzie miał przystęp do Boga.

Kamienie do Świątyni Salomona były obciosywane w kamieniołomach, zanim przywieziono je na miejsce Świątyni. W podobny sposób przygotowywano drewniane belki. Robotnicy wznosili Świątynię „bez dźwięku młota”. Każdy element był tak dokładnie dopasowany, że użycie siły nie było potrzebne.

To symbolizowało budowę antytypicznej Świątyni, czyli przygotowywanie Kościoła w obecnym życiu, oraz zbudowanie go w przyszłości jako Duchowej Świątyni Boga przez moc zmartwychwstania. Takie jest znaczenie prób, cyzelowania i polerowania, które muszą przechodzić wszyscy prawdziwi chrześcijanie. Przemiana w zmartwychwstaniu połączy razem te wszystkie żywe kamienie bez użycia siły czy przymusu. Wtedy chwała Pańska napełni prawdziwą Świątynię i rozpocznie się Nowa Dyspensacja.

Pytania do Lekcji 45

  1. * Co przedstawiał Przybytek? Co zastąpiło ten Przybytek? Akapit 1.
  2. Jak Bóg wskazał, że będzie mieszkał ze Swym ludem?
  3. * Kogo reprezentował król Dawid podczas Wieku Ewangelii? Akapit 2.
  4. * Co Dawid zrobił, a czego nie zdołał?
  5. Jaka jest lekcja dotycząca dokończenia Boskiego zamierzenia?
  6. * Kogo reprezentował Salomon?
  7. * Kiedy Świątynia Salomona została zburzona? Akapit 3.
  8. * Który król zbudował później wielką świątynię, która była za czasów Jezusa? Czy on był Żydem?
  9. Czego typem były te świątynie? Akapit 4.
  10. Co Apostoł Paweł mówi w Biblii odnośnie Świątyni i Kościoła? 1 Kor. rozdział 3 wersety 16 i 17; Efez. rozdział 2 wersety od 20 do 22.
  11. * Co oświadczył Święty Piotr odnośnie wiernych świętych Boga?
  12. * Jak były przygotowywane kamienie i belki do Świątyni Salomona? Akapit 5.
  13. * Jak robotnicy połączyli razem elementy Świątyni?
  14. Co symbolizowała budowa antytypicznej Świątyni? Akapit 6.
  15. Dlaczego próby, cyzelowanie i polerowanie są niezbędne dla wszystkich prawdziwych chrześcijan?
  16. Co połączy razem te wszystkie żywe kamienie bez użycia siły czy przymusu?
  17. Co rozpocznie się, gdy chwała Pańska napełni prawdziwy Kościół?

* Pytania zaznaczone gwiazdką są przeznaczone szczególnie dla dzieci.

BS ‘14, 47

Wróć do Archiwum