Rozważania rozmaitości biblijnych
Postanowiliśmy raz w miesiącu mieć nowy typ rozważań – na temat różnych kwestii biblijnych, czasem nawet wynikających „na gorąco”, być może w formie luźniejszych rozmów i bez specjalnego przygotowania… Póki co – formuła jest testowa i podlegająca zmianom.
- POSŁUCHAJ: Na czym polega poświęcenie? (07-03-2024)
W jaki sposób poświęcić się Bogu? Co to właściwie oznacza? Jaki jest cel poświęcenia? - POSŁUCHAJ: Historia pierwszego świata – jego początek (04-04-2024)
Postanowiliśmy relatywnie krótko zastanowić się nad historią pierwszego świata (czyli okresu od stworzenia Adama do potopu), niemniej z uwagi na dygresje i uwagi wstępne wygląda na to, że czeka nas miniseria 🙂 podczas tego zebrania zajęliśmy się początkiem tego okresu, początkiem dni stworzenia i samymi „dniami” stworzenia. - POSŁUCHAJ: Historia pierwszego świata – jak Lucyfer stał się Szatanem? (02-05-2024)
Zajęliśmy się rozważeniem opisów biblijnych odnośnie tego kim pierwotnie był szatan i jak to się stało, że zgrzeszył. - POSŁUCHAJ: Historia pierwszego świata – grzech aniołów (06-06-2024)
Zajęliśmy się rozważeniem opisów i sugestii biblijnych odnośnie powodów i sposobu grzechu aniołów – czym oni się zajmowali w „pierwszym świecie”? czemu oni w ogóle pozwolili się zwieść szatanowi? jakie były kolejne etapy doprowadzające ich do tego? czym to się dla nich skończyło? - POSŁUCHAJ: Co się stało z aniołami po ich upadku i czy mają oni możliwość pokuty? (04-07-2024)
Zajęliśmy się rozważeniem opisów i sugestii biblijnych odnośnie tego, co stało się z aniołami (w tym z szatanem) po ich upadku, a szczególnie po potopie – jaka była ich sytuacja? co oni robili? czy mieli możliwość pokuty? a jeśli tak to jak zostało im to zakomunikowane? jakie wersety to potwierdzają? kiedy będzie miał miejsce ich sąd? - POSŁUCHAJ: Rola kobiet w Zborze – cz. 1: Sprawiedliwość (05-09-2024)
Rozpoczęliśmy rozważanie kolejnego tematu na życzenie uczestników – to jest roli kobiet w Zborze. Zaczęliśmy od kwestii, która może wydawać się mało związana z tematem, ale w istocie ustawia wiele rzeczy na swoim miejscu – to jest: czym jest i na czym polega sprawiedliwość? Czy każdy powinien mieć tak lub tyle samo? być oceniany według tych samych kryteriów? Czy twórca ma prawo (a może obowiązek?) udzielać swoim tworom tego samego? I czemu? - POSŁUCHAJ: Rola kobiet w Zborze – cz. 2: Powołanie, wymogi, nagroda (03-10-2024)
Tym razem zastanawialiśmy się nad tym czy powołanie, wymogi odnośnie osiągniętego charakteru, nagroda, duch, możliwości służby, itd. są takie same, czy też różne dla mężczyzn i kobiet z Maluczkiego Stadka? - POSŁUCHAJ: Rola kobiet w Zborze – cz. 3: Prorokinie w Biblii (07-11-2024)
Tym razem przyjrzeliśmy się biblijnym wzmiankom o prorokiniach, zastanawiając się czemu były prorokiniami, na czym polegały ich proroctwa i prorokowanie, i czy ma to jakiekolwiek przełożenie dla naszego tematu. - POSŁUCHAJ: Rola kobiet w Zborze – cz. 4: Diakonisy (05-12-2024)
Tym razem zajęliśmy się wycinkiem zborowej demokracji – dotyczącym wyboru sióstr na diakonisy. Czy jest to umocowane biblijnie? W jaki sposób nastąpił wybór pierwszych diakonów? Jaką rolę mieli oni pełnić? Co można powiedzieć o zakresie służby Szczepana – i jaki z tego wniosek względem przywilejów diakonis? Jakie są biblijne wymagania względem osób wybieranych na diakonów – i diakonisy? - POSŁUCHAJ: Czy Boską karą za grzech będą wieczne męki? cz.1: sprawiedliwość i cel kary (13-02-2024)
W tym celu podążamy za argumentami przeciwnika wiecznych mąk, zawartych w zapisie jego debaty ze zwolennikiem wiecznych mąk, analizując te argumenty i się do nich odnosząc – w pierwszej części były one następujące: O czym w tej kwestii świadczy Boży charakter? Czy wiara w wieczne męki skutecznie zniechęca do grzeszenia? Jak o Bogu świadczyłoby stworzenie miejsca wiecznych mąk i tamtejszych oprawców? Jak świadczyłoby o Bogu karanie bez końca za ograniczoną ilość grzechów? Czy nieświadomość zbawia? Czy nieświadomość automatycznie powoduje podleganie wiecznym mękom? Jaki jest cel karania – i jak to jest w przypadku celu karania wiecznymi mękami? Czy skoro Jezus zapłacił karę za grzech, to poszedł na wieczne męki? - POSŁUCHAJ: Trzecie niebo – co to jest? (06-03-2024)
Podczas tego zebrania zajmowaliśmy się dwoma tematami – na początku, czekając na zapowiedzianego gościa, kontynuowaliśmy rozważanie sprzed miesiąca, odnośnie istnienia, bądź nie, wiecznych mąk, a potem zajęliśmy się tematem właściwym, czyli kwestią zidentyfikowania czym jest „trzecie niebo”, o którym mówił apostoł Paweł. Zaczęliśmy od zauważenia, że „niebo” i „ziemia” według Biblii składają się na „świat”. W jakich znaczeniach Biblia używa słowa „świat”? ile jest „światów”? Co jest „niebem” każdego z owych „światów”? Co jest w nich „ziemią”? Czym więc jest – i kiedy miało nastać owo „trzecie niebo”? Czy słowa o tym, że apostoł Paweł „zna człowieka”, który został przeniesiony do owego „trzeciego nieba” mogą oznaczać, że mówił o samym sobie? - POSŁUCHAJ: Czy Boską karą za grzech będą wieczne męki? cz.2 „Położyłem przed tobą życie i śmierć” (03-04-2024)
Podczas tego zebrania kontynuowaliśmy rozpoczęte ostatnio myśli (że w Wieku Ewangelii na sądzie są tylko członkowie Kościoła, sąd świata jest odłożony do „Dnia sądu”), skupiając się na myślach z 5 Mojżeszowej 30:19: „położyłem przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierz więc życie, abyś żył” i zastanawiając się o jakiej alternatywie jest tu mowa: życiu i życiu wiecznym w mękach, czy życiu i braku życia? Jak to jest z drogą do życia? Na czym polegało kroczenie drogą „wyboru życia” przez członków Kościoła? A na czym będzie polegało kroczenie „drogą świętą” przez ludzi w Tysiącleciu? Co jest powodem schodzenia na drogę śmierci?
Zapraszamy do wspólnego rozważania w kolejnych tygodniach.