Dobranocki z Biblią

Zapraszamy do wspólnego wieczornego czytania Biblii i zastanawiania się nad jej treścią – na naszym kanale na Youtube, około 19:00, póki co – nieregularnie (zależnie od aktualnych możliwości).

Najnowszy odcinek (14-01-2019):

– W 8 odcinku między innymi: dlaczego Estera po raz kolejny prosiła króla o łaskę? Jak można było zmienić niezmienne prawo? Czemu król powierzył jej i Mardocheuszowi napisanie tego listu? Na co pozwolono Żydom, a na co nie? Czemu poganie przechodzili w tej sytuacji na judaizm? Odcinek wyszedł nieco długi, co oboje odczuliśmy – w przyszłości będziemy się starać jednak dzielić dłuższe tematy na części.

linia podziału

Archiwum odcinków:

 • Część 1 – księga Estery rozdział 1 – https://youtu.be/R_fUj-MIcCQ
  Rozpoczynamy dziś nową serię, w której wraz z moją córką planujemy wspólnie poczytać i porozmawiać o różnych fragmentach Biblii. Zaczęliśmy zaś od księgi Estery. Życzymy błogosławieństwa Bożego wszystkim, którzy będą życzyli sobie z tego skorzystać.
 • Część 2 – księga Estery rozdział 2 – https://youtu.be/-6-NT3oftr0
  W kolejnym odcinku wspólnie czytamy i rozmawiamy o 2 rozdziale księgi Estery, który mówi o jej wyborze na miejsce królowej Waszti. Już po zakończeniu nagrania zauważyłem, że pomyliłem się i z jakiegoś powodu uznałem, że 700 + 150 + reszta = około 800 zamiast około 900 (a dokładnie 365*2,5=912,5). Ponadto zastanawiając się jeszcze nad tym czymś, co Estera wzięła ze sobą do króla, przyszło mi do głowy, że nie zostało to sprecyzowane, ponieważ chodzi o to, że to było właśnie „to coś”, czego poszukuje się u potencjalnego partnera :).
 • Część 3 – księga Estery rozdział 3 – https://youtu.be/qMRy0p3-A-0
  W 3 rozdziale księgi Estery jest mowa o Hamanie – Agagicie – i jego niecnym charakterze, który, ponieważ Mardocheusz nie chciał mu się kłaniać – postanowił się go pozbyć. Ale nie chciał tego zrobić tak zwyczajnie – postanowił namówić króla, by zabito wszystkich Żydów, więc wśród nich także i Mardocheusza…
 • Część 4 – księga Estery rozdział 4 – https://youtu.be/ERDjntPLSM4
  W czwartym rozdziale księgi Estery opisane są sposoby w jakie Mardocheusz próbował uratować Żydów przed zagładą – oraz odwaga nie tylko jego, ale także i Estery
 • Część 5 – księga Estery rozdział 5 – https://youtu.be/oacNsrgv-0c
  W kolejnym, piątym rozdziale, wraz z Emilką czytaliśmy i rozmawialiśmy o początkowej części działań królowej Estery by ratować Żydów, a potem o postawie i postanowieniu Hamana w sprawie Mardocheusza.
 • Część 6 – księga Estery rozdział 6 – https://youtu.be/JqP3jyr8GBo
  W szóstym rozdziale jest dużo śmiechu – ponieważ tak Bóg pokierował wydarzeniami, że złemu człowiekowi pokrzyżowano plany… a dobry został wynagrodzony ponad swoje wyobrażenia.
 • Część 7 – księga Estery rozdział 7 – https://youtu.be/UG5rlDVNs9k
  7 rozdział księgi Estery teoretycznie jest dosyć krótki, ale w praktyce sprowokował nas do dłuższej rozmowy – w tym pojawiły się między innymi tematy: czy dziecko, które ma wykonywać polecenia różni się od niewolnika, oraz jak warto postąpić gdy coś nas bardzo rozgniewa.
 • Część 8 – księga Estery rozdział 8 – https://youtu.be/nhbON64ptxg
  W 8 odcinku między innymi: dlaczego Estera po raz kolejny prosiła króla o łaskę? Jak można było zmienić niezmienne prawo? Czemu król powierzył jej i Mardocheuszowi napisanie tego listu? Na co pozwolono Żydom, a na co nie? Czemu poganie przechodzili w tej sytuacji na judaizm? Odcinek wyszedł nieco długi, co oboje odczuliśmy – w przyszłości będziemy się starać jednak dzielić dłuższe tematy na części 🙂