Pamiątka 2025 (2 Mojżeszowa rozdział 12, cdn.)
W drugiej części naszego niedzielnego zebrania [odbywa się ona za pomocą platformy Zoom, w godzinach od około 11:40 do około 13:00 – jak posłuchać na żywo/dołączyć: TUTAJ]. rozważamy 2 Mojżeszową rozdział 12. W zeszłym roku zakończyliśmy rozważania na wersecie 15 (link do spisu rozważań wersetów 1-12: TUTAJ, wersetów 13-15: TUTAJ , a wersetów 16-28: TUTAJ), w tym roku rozpoczynamy od wersetu 29.
Treścią tego rozdziału jest opis przygotowań do, oraz samych obchodów Paschy przez Izraelitów w Egipcie, a także różnych przepisów z tym związanych. Ponieważ baranek paschalny przedstawia Jezusa Chrystusa, to wszystkie te rzeczy mają swój odpowiednik – antytyp – w rozmaitych kwestiach związanych z Jezusem i Kościołem, oraz przygotowaniami do obchodzenia Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa i samymi obchodami tego święta.
Jako pomoc w rozważaniach korzystamy z książki pt. „Exodus”, która jest 11 tomem „epifanicznych wykładów Pisma Świętego” – http://zborbielawa.pl/inne/e11.pdf. Playlista na Youtube ze wszystkimi nagraniami: TUTAJ
Aktualnie dostępne odcinki:
- POSŁUCHAJ: Wstęp i przypomnienie w jakiej części rozważań 2 Moj. 12 rozdziału (12-01-2025)
Przypomnienie myśli w związku z już niedługimi obchodami Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa w 2025 roku. - POSŁUCHAJ: „A o północy Pan zabił wszystko, co pierworodne w ziemi Egiptu” (19-01-2025)
W drugim odcinku zaczęliśmy od przypomnienia niektórych innych ważnych szczegółów dotychczasowych rozważań – odnośnie baranka i jego spożywania, po czym przeszliśmy do rozważenia kwestii wyniku działania 10 plagi – kim byli pierworodni, czym różnili się pierworodni z ludzi od pierworodnych ze zwierząt oraz czym różnili się „zwykli” pierworodni od pierworodnego faraona. - POSŁUCHAJ: (i był) „w Egipcie wielki krzyk, bo nie było domu, w którym nie byłoby umarłego” (02-02-2025)
Podczas tego zebrania zaczęliśmy od omówienia treści wersetu 30 – na czym polegało wstanie tej nocy faraona i Egipcjan? czym był ich wielki krzyk? czym były ich domy? i czemu w każdym z nich byli umarli? A następnie wróciliśmy do kwestii „pierworodnego więźnia, który był w więzieniu” z wersetu 29 – czemu wypełnienie tej kwestii było inne niż zapowiedź? na czym polegała niewola tych więźniów? kim oni byli? czemu ich pierworodni zmarli? - POSŁUCHAJ: „Wstańcie, wyjdźcie spośród mego ludu, wy i synowie Izraela” (09-02-2025)
Podczas tego zebrania omówiliśmy wersety 31-33 – na czym polegało wyganianie przez faraona Izraelitów z Egiptu? W jaki sposób miało to umożliwić im służenie Panu? Czemu szatan miałby odnieść błogosławieństwo z wypuszczenia ludu Bożego spod swojej kontroli? W jaki sposób Egipcjanie wtórowali faraonowi w wyganianiu Izraelitów spośród siebie? - POSŁUCHAJ: „Wziął więc lud swoje ciasto, zanim się zakwasiło” (16-02-2025)
Podczas tego zebrania zaczęliśmy omawiać werset 34 – co przedstawia ciasto na chleb? co przedstawia kwas – i brak kwasu w cieście? Na jakie sposoby można patrzeć na wyjście z symbolicznego Egiptu? Jak można każdy z nich pokazać w historii ludu Bożego? W jaki sposób można zobaczyć, że zgadza się to z zarysami chronologicznymi antytypu o których do tej pory mówiliśmy? - POSŁUCHAJ: „Wziął więc lud … i dzieże owinięte w swoje szaty” (23-02-2025)
Podczas tego zebrania kontynuowaliśmy omawianie wersetu 34 – co przedstawia ciasto na chleb? z jakich składników powstaje takie ciasto? co one przedstawiają? czemu? co przedstawia ich zmielenie, ugniatanie i wkładanie w dzieże? co przedstawiają dzieże? a szaty? co przedstawia zawijanie tych dzieży z ciastem w szaty? Jakiego rodzaju szaty są najistotniejsze w tym kontekście? - POSŁUCHAJ: „… i kładli je na swoje ramiona” (02-03-2025)
Podczas tego zebrania kontynuowaliśmy omawianie wersetu 34 – co przedstawiają ramiona? a laski? jakie myśli sugeruje noszenie prawdy na ramionach? w jaki sposób wynosi się prawdę z Babilonu/Egiptu? na czym polega wychodzenie z Królestwa szatana w różnych znaczeniach słowa „królestwo” (terytorium, władca, władza, okres czasu, poddani) - POSŁUCHAJ: „Pan dał ludowi łaskę w oczach Egipcjan, tak że im pożyczyli. I złupili Egipcjan” (09-03-2025)
Podczas tego zebrania zajmowaliśmy się rozważaniem treści wersetów 35 i 36 – co przedstawiają srebrne i złote przedmioty oraz szaty? czy Izraelici faktycznie pożyczali te rzeczy od Egipcjan? Czy w Biblii są jakieś świadectwa odnośnie zwyczaju do którego tu jest nawiązanie? W jaki sposób antytypiczni Egipcjanie czynili to względem antytypicznych Izraelitów? Na czym polegała szczególna łaska Boża w tej sprawie? - POSŁUCHAJ: „To czyńcie na moją pamiątkę” (20-03-2025)
W tej części rozważań zajęliśmy się przypomnieniem sposobu obliczania daty Pamiątki, kiedy ona według nas przypada w 2025 roku? Czemu tak uważamy? A co jeśli ktoś uważa inaczej? Kto może (i powinien) brać udział w Pamiątce, a kto nie? Czy powinno się zapraszać obcych na obserwację obchodów Pamiątki? Co w przypadku gdy chrześcijanin przez jakiś czas z różnych powodów nie obchodził Pamiątki?
Zapraszamy do wspólnego rozważania w kolejnych tygodniach.