Pamiątka 2022 (2 Mojżeszowa rozdział 12)

Posłuchaj zebrania na żywo (niedziela 10-13, czwartek 19-20:30)W drugiej części naszego niedzielnego zebrania [odbywa się ona za pomocą platformy Zoom, w godzinach od około 11:40 do około 13:00 – jak posłuchać na żywo/dołączyć: TUTAJ]. rozważamy 2 Mojżeszową rozdział 12.

Treścią tego rozdziału jest opis przygotowań do, oraz samych obchodów Paschy przez Izraelitów w Egipcie, a także różnych przepisów z tym związanych. Ponieważ baranek paschalny przedstawia Jezusa Chrystusa, to wszystkie te rzeczy mają swój odpowiednik – antytyp – w rozmaitych kwestiach związanych z Jezusem i Kościołem, oraz przygotowaniami do obchodzenia Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa i samymi obchodami tego święta.

Jako pomoc w rozważaniach korzystamy z książki pt. „Exodus”, która jest 11 tomem „epifanicznych wykładów Pisma Świętego” – http://zborbielawa.pl/inne/e11.pdf. Playlista na Youtube ze wszystkimi nagraniami: TUTAJ

Właściwą datą obchodzenia Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa w 2022 roku jest według nas 14 Nisan – czyli: 13 kwietnia 2022 roku, po godzinie 18:00 (czyli, z uwagi na „czas letni” – po godzinie 19:00). Datę tę obliczyliśmy następująco: Nów księżyca najbliższy wiosennemu zrównaniu dnia z nocą przypadający w 2022 roku według czasu Greenwich (UTC) występuje w dniu 20 marca o godzinie 15:33. Dodając 2 godziny i 21 minut aby uzyskać czas Jerozolimski, otrzymujemy godzinę 17:54. A zatem 1 Nisan rozpoczyna się o godzinie 18:00 w dniu 31 marca 2022 roku (Nasze obliczanie można posłuchać pod koniec 3 odcinka niniejszej serii, link bezpośredni do początku rozważań: TUTAJ, natomiast na czym polega nasz sposób jej obliczania i dlaczego jest akurat taki, można przeczytać TUTAJ).

Aktualnie dostępne odcinki:

  1. POSŁUCHAJ: Część 1: Wersety 1-4: „10 dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka” (16-01-2022)
    w tej części rozważaliśmy kto jest symbolicznie (antytypicznie) przedstawiony w poszczególnych osobach obecnych w tej historii, odnośnie jakiego okresu czasu mówi ten symbol, kiedy to polecenie zostało wypowiedziane w typie i w antytypie, co znaczy „spożywanie baranka” i czemu należało czynić to w większym gronie
  2. POSŁUCHAJ: Część 2: Werset 5: „Baranek – bez skazy, samiec, jednoroczny; jagnię albo koźlę (23-01-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad literalnym oraz antytypicznym znaczeniem każdej z charakterystyk jaką miał mieć baranek
  3. POSŁUCHAJ: Część 3: Werset 6: chować go do 14 dnia; razem zabić między dwoma wieczorami (06-02-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad literalnym oraz antytypicznym znaczeniem odłączenia baranka 10, a zabicia go dopiero 14 Nisan; zabicia go przez wszystkich Izraelitów; zabicia go „między dwoma wieczorami”; oraz nad tym kiedy w 2022 roku przypada Pamiątka Śmierci Jezusa Chrystusa
  4. POSŁUCHAJ: Część 4: Werset 7: pomazać krwią baranka oba odrzwia i nadproże domów (20-02-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad znaczeniem krwi baranka (Jezusa), jej kropienia/pomazywania, pomazywania drzwi w domach w których go jedzono, czy znaczony krwią był próg czy nadproże, oraz jakie znaczenie ma pomazywanie obu odrzwi, a jakie znaczenie ma pomazywanie nadproża
  5. POSŁUCHAJ: Część 5: Werset 8: nocą jedli pieczone mięso z przaśnikami i gorzkimi ziołami (06-03-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad antytypicznym znaczeniem jedzenia, sposobu w jaki się je, śliny, zębów, kubków smakowych, czemu było jedzone mięso; nad tym o jaką noc chodzi w antytypie, i czemu to jest noc; czym są przaśniki i gorzkie zioła, jakie mają znaczenie, oraz nad tym czym różnią się doświadczenia pokazane w ogniu od tych pokazanych w gorzkich ziołach.
  6. POSŁUCHAJ: Część 6: Werset 9: jedli upieczone na ogniu w całości, nie surowe, nie gotowane (13-03-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad antytypicznym znaczeniem tego, że baranek miał być bardzo konkretnie: upieczony na ogniu, a nie surowy, niedopieczony, lub ugotowany. Ponadto zastanawialiśmy się nad kwestią, czy miał być zjedzony w całości: z głową, nogami i wnętrznościami, czy jednak tylko upieczony w całości.
  7. POSŁUCHAJ: Część 7: Werset 10: nie zostawić z niego nic do rana, jeśli zostanie – spalić (20-03-2022)
    w tej części zastanawialiśmy się nad antytypicznym znaczeniem tego, że baranek miał być zjedzony w całości, co znaczyły pozostałości, czemu miał być zjedzony tej nocy, przed kolejnym dniem; co znaczy ów kolejny dzień, czemu nie wolno było nic pozostawić z baranka, jakie byłyby konsekwencje pozostawienia, co oznaczało spalenie pozostałości z baranka.
  8. POSŁUCHAJ: Część 8: Werset 11: jeść pospiesznie, przygotowany do drogi: pas, obuwie, laska (27-03-2022)
    zastanawialiśmy się nad antytypicznym znaczeniem tego, że baranek miał być jedzony pospiesznie i w gotowości do wymarszu; co znaczą elementy ubioru jakie mieli mieć na sobie, co znaczy laska w ich rękach – i jaki to ma związek ze „zbroją Bożą” o której mówi apostoł Paweł, oraz co znaczą z kolei jej elementy, i czemu tam jest ich wymienionych więcej niż w tym opisie.
  9. POSŁUCHAJ: Część 9: Werset 12: przejdę przez Egipt, zabiję pierworodnych, osądzę bogów (03-04-2022)
    zastanawialiśmy się nad antytypicznym znaczeniem tego, że owo przejście miało być tej nocy; że miało być przez ziemię egipską; kogo przedstawiają pierworodni egipscy, czemu właśnie ich, na czym polegało ich antytypiczne zabicie; czym różniło się zabicie człowieka od zwierzęcia; na czym polegał sąd nad bogami Egiptu i o jakich bogach mowa w typie i w antytypie.

Zapraszamy do wspólnego rozważania w kolejnych tygodniach.