Pamiątka 2023 (2 Mojżeszowa rozdział 12, cdn)
W drugiej części naszego niedzielnego zebrania [odbywa się ona za pomocą platformy Zoom, w godzinach od około 11:40 do około 13:00 – jak posłuchać na żywo/dołączyć: TUTAJ]. rozważamy 2 Mojżeszową rozdział 12. W zeszłym roku zakończyliśmy rozważania na wersecie 12 (link do spisu rozważań wersetów 1-12: TUTAJ), w tym roku rozpoczynamy od wersetu 13.
Treścią tego rozdziału jest opis przygotowań do, oraz samych obchodów Paschy przez Izraelitów w Egipcie, a także różnych przepisów z tym związanych. Ponieważ baranek paschalny przedstawia Jezusa Chrystusa, to wszystkie te rzeczy mają swój odpowiednik – antytyp – w rozmaitych kwestiach związanych z Jezusem i Kościołem, oraz przygotowaniami do obchodzenia Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa i samymi obchodami tego święta.
Jako pomoc w rozważaniach korzystamy z książki pt. „Exodus”, która jest 11 tomem „epifanicznych wykładów Pisma Świętego” – http://zborbielawa.pl/inne/e11.pdf. Playlista na Youtube ze wszystkimi nagraniami: TUTAJ
Właściwą datą obchodzenia Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa w 2023 roku jest według nas 14 Nisan – czyli: 3 kwietnia 2023 roku, po godzinie 18:00. Datę tę obliczyliśmy następująco: Nów księżyca najbliższy wiosennemu zrównaniu dnia z nocą (wg czasu Greenwich – 20 marca 21:24), przypadający w 2023 roku według czasu Greenwich (UTC), występuje w dniu 21 marca o godzinie 17:23. Dodając 2 godziny i 21 minut aby uzyskać czas Jerozolimski, otrzymujemy godzinę 19:44. A zatem 1 Nisan rozpoczyna się o godzinie 18:00 w dniu 21 marca 2023 roku, a 14 Nisan – w dniu 3 kwietnia o godzinie 18:00. (Nasze obliczanie można posłuchać pod koniec 1 odcinka niniejszej serii, natomiast na czym polega nasz sposób jej obliczania i dlaczego jest akurat taki, można przeczytać TUTAJ).
Aktualnie dostępne odcinki:
- POSŁUCHAJ: Werset 13: krew będzie znakiem, gdy ją zobaczę, ominę was (08-01-2023)
Zaczęliśmy nasze rozważania od przypomnienia czemu właściwie ten temat nas interesuje i co ma wspólnego z chrześcijanami; zastanawialiśmy się jakie jest znaczenie krwi, czemu ona była znakiem, dla kogo, kogo ona broniła a kogo nie, przed czym ona broniła, oraz jaka jest różnica między okupem a zasługą okupu. - POSŁUCHAJ: Werset 14: TEN dzień będzie pamiętny, obchodźcie go przez wieczność (15-01-2023)
Zastanawialiśmy się – czemu właśnie ten dzień, czemu ma być pamiętny, co to znaczy „święto”, co to znaczy „obchodzić” święto, kto miał je obchodzić, czy i czemu ma być obchodzone przez wieczność. Który okres właściwie nazywa się „paschą”, i który dzień właściwie ma być obchodzony (w tym – informacja kiedy w tym roku będziemy obchodzili Pamiątkę, oraz dlaczego w tej a nie innej dacie). - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.1): Przez siedem dni będziecie jeść przaśniki (05-02-2023)
Zastanawialiśmy się – o jakie siedem dni chodzi (i kiedy literalnie się zaczynały – oraz co z tego wynika), co znaczy pierwszy, siódmy i co znaczą pośrednie dni; co w antytypie znaczą przaśniki, oraz składniki z jakich tworzy się przaśniki, i proces powstawania przaśników. Co znaczy kwas i czemu spożywanie go prowadziło do usunięcia/wytracenia z Izraela. Kwestię usuwania kwasu z domu zostawiliśmy na następne zebranie. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.2): usuniecie zakwas z waszych domów (12-02-2023)
Zastanawialiśmy się – o jaki dom chodzi w antytypie, co przedstawia kwas, w jaki sposób można go w sobie wyszukiwać i jak z siebie go usunąć. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.3): usuniecie zakwas (używając lampy) (19-02-2023)
Zastanawialiśmy się nad kolejnymi szczegółami procedury usuwania kwasu – szczególnie skupiając się na lampie/świecy jaka była wykorzystywana – co ona przedstawia, czemu jest potrzebna, jakie są jej elementy, i jak to jest ukazane w rozmaitych wersetach Pisma Świętego. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.4): usuniecie zakwas (używając szczotki z piór) (05-03-2023)
Zastanawialiśmy się nad kolejnymi szczegółami procedury usuwania kwasu – szczególnie skupiając się używaniu do tego szczotki z gęsich piór – o co chodzi w symbolice, jej elementach i zakresach, a także jak to jest ukazane w rozmaitych wersetach Pisma Świętego. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.5): jak opanowywać i niszczyć w sobie „kwas” (12-03-2023)
Zastanawialiśmy się nad kolejnymi szczegółami procedury usuwania kwasu – szczególnie skupiając się na identyfikacji, opanowywaniu i niszczeniu kwasu w sobie – w oparciu o niektóre stosowne wersety biblijne. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.6): ogień niszczący kwas (19-03-2023)
Zastanawialiśmy się nad kolejnymi szczegółami procedury usuwania kwasu – szczególnie skupiając się na tym, czym jest ogień, w którym kwas był spalany. - POSŁUCHAJ: Werset 15 (cz.7): główne elementy ognia (02-04-2023)
Zastanawialiśmy się nad kolejnymi szczegółami procedury usuwania kwasu – szczególnie skupiając się nad głównymi elementami ognia, który niszczy ten nasz antytypiczny kwas – miłością, wiarą i nadzieją, i w jaki sposób one tego dokonują.
Zapraszamy do wspólnego rozważania w kolejnych tygodniach.