Trzy drogi – szeroka, wąska, gościniec (bity trakt)
Bardzo wielu osobom wydaje się, że Biblia mówi tylko o jednej drodze do życia – z powodu słów Jezusa z ewangelii Mateusza rozdziału 7 wersety 13 i 14:
“(13) Wchodźcie przez ciasną bramę, bo szeroka jest brama i przestronna droga, która prowadzi do zguby, i liczni są ci, którzy tędy wchodzą. (14) Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, i jakże nieliczni są ci, którzy ją znajdują!”.
Ale Biblia mówi także o innej drodze, której końcem jest życie – drodze relatywnie łatwiejszej i prostszej – Izajasza rozdział 35 wersety 8 i 9:
„(8) I będzie tam BITY TRAKT, DROGA ZWANA ŚWIĘTĄ. Nie będzie nią chodził nieczysty, a On będzie strzegł idącego i nie zbłądzą na niej nawet niemądrzy. (9) Nie będzie tam lwa, drapieżnik tam nie wstąpi, nikt go tam nie spotka. Pójdą nią natomiast odkupieni.”
Skoro Biblia mówi o istnieniu trzech dróg – z czego dwóch prowadzących do życia, to warto się nimi zainteresować. W tym szczególnie – czemu są dwie drogi do życia? Czym się od siebie różnią? Oraz jak można wejść na jedną, a jak na drugą – i jak na nich wytrwać?
- Wstęp
Czemu ten temat jest interesujący? - Szeroka droga prowadząca na zatracenie
Krótki opis smutnych warunków panujących na szerokiej drodze, oraz nadziei na życie i na nieśmiertelność jakie zostały „wydobyte na jaw” przez Jezusa i apostołów. - Cel wąskiej drogi (cz.1) – życie
Krótkie zastanowienie czym właściwie jest życie i od czego zależy, czy człowiek je ma. - Cel wąskiej drogi (cz.2) – boska natura, czyli nieśmiertelność
Krótkie zastanowienie nad zaproszeniem do biegu o nagrodę uzyskania natury takiej, jaką ma Bóg – nieśmiertelności i chwały. - Cel wąskiej drogi (cz.3) – śmierć
Krótkie zastanowienie nad trudnością wąskiej drogi – że choć prowadzi do życia, to zwycięzca musi umrzeć, zanim otrzyma życie w nowej naturze. - Duchowe życie dla tych, którzy wytrwali na wąskiej drodze, a co dla tych, którzy na niej nie wytrwali?
Krótkie zastanowienie nad pomocą udzielaną by można było wytrwać na wąskiej drodze, oraz nad stanem tych, którzy mimo wszystko na niej nie wytrwali. - Trzecia droga – „droga święta” (Gościniec świątobliwości)
Krótkie zastanowienie nad trzecią z dostępnych dróg: że jest, że będzie otwarta w Tysiącleciu, że będzie łatwo dostępna i pełna pomocy by można nią było szczęśliwie dotrzeć do celu – i wreszcie o jej celu: restytucji (powrotu do doskonałości i wiecznego życia na Ziemi, utraconych przez naszych pierwszych rodziców). - Nie będzie tam lwa i zwierz drapieżny nie będzie po niej chodził, tam się go nie spotka. Lecz pójdą nią wybawieni
Kontynuacja i podsumowanie zastanawiania się nad trzecią z dostępnych dróg: że będzie ona możliwie łatwo dostępna, przystępna i zrozumiała, że jest już w trakcie przygotowywania, i że doprowadzi rzesze ludzkości do wiecznego życia na Ziemi.